Tadeusz Gocłowski Fot. Grzegorz Mehring/Archiwum |
Wicepremier Cimoszewicz poinformował, że kierownictwo SLD nie było zainteresowane pospiesznym kierowaniem tego projektu do Sejmu. Jeśli jednak aż 200 posłów występuje z taką inicjatywą - to jest to wskazówka, jak pilnie ta sprawa jest traktowana.
Wicepremier Łuczak stwierdził, że kierownictwo PSL także było przeciwne tej inicjatywie. Wyraził pogląd, że wszczęcie dyskusji przyniesie teraz szkodę całej sprawie. Poprzedni Parlament w zdecydowany sposób wpłynął na kształt tej ustawy [zakazując aborcji z 3 wyjątkami - red.]. Obecny - może przyjąć rozwiązanie idące w zupełnie przeciwnym kierunku. Stwarza się niebezpieczny precedens pisania prawa na okres jednej kadencji. W ustaleniach koalicyjnych nie ma odniesienia do kwestii tej nowelizacji. Ciśnienie społeczne jest jednak tak duże, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli z nią do czynienia.
Abp Stroba zwrócił uwagę, że nie należy zaostrzać problemu w tym punkcie, który rodzi konflikt. Sprawę ochrony życia należy poszerzyć o zagadnienia społeczne i ekonomiczne (...)
[Protokół z posiedzenia Komisji Wspólnej, 06.12.1993 | źródło: Borecki Paweł, Janik Czesław (oprac.), Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski w archiwaliach z lat 1989-2010, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2011]
znaczy się SLD potrafiło się kiedyś zachować, teraz i oni włażą w dupę czarnym.
OdpowiedzUsuń