Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Biskupi chcą zablokować liberalizację ustawy antyaborcyjnej (Komisja Wspólna Rządu RP i Episkopatu)

Tadeusz Gocłowski biskup
Tadeusz Gocłowski
Fot. Grzegorz Mehring/Archiwum
Rok 1993 | Rząd Waldemara Pawlaka | Arcybiskup Gocłowski spytał, jakie jest stanowisko rządu wobec inicjatywy 200 posłów zgłaszających projekt nowelizacji ustawy o ochronie życie. Kościół [rzymskokatolicki - red.] będzie w tej sprawie reagował alarmująco. Czy działania rządu i Kościoła będą wyrazem wspólnej troski?

Wicepremier Cimoszewicz poinformował, że kierownictwo SLD nie było zainteresowane pospiesznym kierowaniem tego projektu do Sejmu. Jeśli jednak aż 200 posłów występuje z taką inicjatywą - to jest to wskazówka, jak pilnie ta sprawa jest traktowana.

Wicepremier Łuczak stwierdził, że kierownictwo PSL także było przeciwne tej inicjatywie. Wyraził pogląd, że wszczęcie dyskusji przyniesie teraz szkodę całej sprawie. Poprzedni Parlament w zdecydowany sposób wpłynął na kształt tej ustawy [zakazując aborcji z 3 wyjątkami - red.]. Obecny - może przyjąć rozwiązanie idące w zupełnie przeciwnym kierunku. Stwarza się niebezpieczny precedens pisania prawa na okres jednej kadencji. W ustaleniach koalicyjnych nie ma odniesienia do kwestii tej nowelizacji. Ciśnienie społeczne jest jednak tak duże, że w najbliższych miesiącach będziemy mieli z nią do czynienia.

Abp Stroba zwrócił uwagę, że nie należy zaostrzać problemu w tym punkcie, który rodzi konflikt. Sprawę ochrony życia należy poszerzyć o zagadnienia społeczne i ekonomiczne (...)

[Protokół z posiedzenia Komisji Wspólnej, 06.12.1993 | źródło: Borecki Paweł, Janik Czesław (oprac.), Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski w archiwaliach z lat 1989-2010, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2011]

1 komentarz: Leave Your Comments

  1. znaczy się SLD potrafiło się kiedyś zachować, teraz i oni włażą w dupę czarnym.

    OdpowiedzUsuń