Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Krzysztof Nitkiewicz odsłonił w katedrze kłamliwy obraz tzw. mordu rytualnego Żydów na chrześcijańskim dziecku

biskup krzysztof nitkiewicz sandomierz obraz Żydzi antysemityzm mord rytualny kłamstwo Kościół
Krzysztof Nitkiewicz
fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Rok 2014 | Niedziela.pl:

Marcin Przeciszewski, KAI: W styczniu Ksiądz Biskup podjął odważną decyzję odsłonięcia w katedrze kontrowersyjnego obrazu Karola de Prevot ukazującego Żydów dokonujących mordu rytualnego na chrześcijańskim dziecku. Towarzyszy temu tablica z odpowiednim wyjaśnieniem. Czy Ksiądz Biskup nie żałuje tej decyzji? 

Krzysztof Nitkiewicz (biskup sandomierski): Cieszę się, że udało się zorganizować w Sandomierzu, także przy pomocy KAI, ogólnopolski Dzień Judaizmu. Pozwolił on rozwiązać między innymi kwestię obrazu, jakże delikatną. Najważniejsze jednak było samo spotkanie, dialog i oczywiście modlitwa. Odnoszę wrażenie, że dzięki temu wydarzeniu atmosfera się poprawiła.

Po odsłonięciu obrazu i umieszczeniu tabliczki z wyjaśnieniami emocje opadły. Tabliczka tłumaczy w 3 językach: po polsku, angielsku i hebrajsku, że "wydarzenie to nie jest zgodne z prawdą historyczną, a co więcej nigdy nie mogło mieć miejsca, gdyż prawa judaizmu zabraniają spożywania krwi". Teraz ekspozycja obrazu nie wywołuje problemu, po żadnej ze stron. Planujemy kolejne inicjatywy w zakresie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego (niedziela.pl, 04.07.2014).

0 komentarze:

Prześlij komentarz