Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Adam Lepa: Kościół nie może się nie mieszać do polityki

Biskup Adam Lepa Łódź
Adam Lepa / fot. Krzysztof Szymczak
Rok 2010 | Adam Lepa (biskup łódzki): Mieszanie się Kościoła do polityki jest mitem pochodzącym z arsenału propagandy bolszewickiej. Ten mit zrodził się w systemie totalitarnym i wciąż odżywa w mentalności ludzi, którym bliskie są minione czasy. Zarzut mieszania się Kościoła do polityki wraca zawsze przy okazji wyborów. Tymczasem niektóre wypowiedzi na ten temat są próbą mieszania się do wewnętrznych spraw Kościoła. Nikt nie ma prawa dyktować Kościołowi, jaki zakres ma mieć ewangelizacja, którą prowadzi, i jakie środki powinny być stosowane, aby była ona skuteczna (...)

Kościół nie chce politykować, gdyż to nie jest jego zadaniem i kojarzy się z politykierstwem, a więc z negatywną stroną uprawiania polityki. Natomiast ma obowiązek ewangelizowania całej rzeczywistości ziemskiej, a zatem również sfery polityki. I od tej zasady nie wolno mu za żadną cenę odstąpić (...)

A zatem, mówiąc językiem zbankrutowanej propagandy, Kościół nie może się nie mieszać do polityki (...) 

Zarzut "mieszania się do polityki" powinien jak najrychlej zniknąć ze sfery naszych rozmów, debat i wypowiedzi dla mediów (...) (katolickie.media.pl za "Nasz Dziennik", 10-11 lipca 2010, nr 159).

1 komentarz: Leave Your Comments

  1. Kościół nie ma prawa się pchać do polityki..
    Kościół nie ma prawa dyktować politykom co mają robić.
    Kościół nie ma prawa w ogóle istnieć w polityce.
    Rozpasani biskupi próbujący ciągle nad wszystkim przejmować władze, zawsze są niewinni i pod płaszczykiem niewinności wpieprzają się we wszystko gdzie widzą pieniądze. Zawsze wpieprzacie się do polityki widać to na każdym kroku. Nawet w marszu chcieliście iść, tylko zwierzchnik przywołał was do porządku. Więc niech sie nie nazywa, że kościół się nie pcha bo się całym cielskiem pcha. Nie róbcie z ludzi debili.

    OdpowiedzUsuń