Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Proces apelacyjny księdza katechety Stanisława K., skazanego za znęcanie się nad dziećmi

Ksiądz katecheta Stanisław K. / Fot. Krzysztof Koch / AG
Rok 2013 i 2014 | Gazeta.pl: Jeszcze co najmniej dwa-trzy miesiące może potrwać śledztwo uzupełniające w sprawie Stanisława K., byłego proboszcza z Hłudna. Ksiądz został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć za znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem, który popełnił samobójstwo. Ale wyrok nigdy się nie uprawomocnił (23.07.2014).

TokFM.pl: W sierpniu 2013 r. ruszył proces apelacyjny byłego proboszcza parafii w Hłudnie w woj. podkarpackim, ks. Stanisława K., który odpowiada za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem. Chłopak popełnił samobójstwo, wcześniej zostawiając list, w którym miał oskarżyć miejscowego proboszcza o bezpodstawne posądzenie go o kradzież.

Duchownemu zarzuca się jeszcze znęcanie się nad trójką innych dzieci w okresie od września 2005 do grudnia 2007 r.

W lutym br. Sąd Rejonowy w Brzozowie skazał Stanisława K. na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad 13-letnim Bartkiem i trzema dziewczynkami.

Sąd, na podstawie zgromadzonych dowodów, uznał, że ksiądz bił Bartka po twarzy, karku, targał za uszy, oskarżał go o kradzież pieniędzy, mimo braku dowodów i zaprzeczeń chłopca, straszył zawiadomieniem policji i przeszukaniem domu. Jednak, w opinii sądu I instancji, nie było to przyczyną samobójstwa chłopca, co zarzucała duchownemu prokuratura.

Sąd w Brzozowie uznał duchownego za winnego także znęcania się nad trzema dziewczynkami, które bił po rękach, ciągnął za włosy i uszy, w wyniku czego dzieci bały się kolejnych lekcji z księdzem. W czasie śledztwa ksiądz nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień (...)

Ks. Stanisław K. na swoją prośbę, niedługo po tragedii, odszedł z parafii Hłudno. Rezygnację złożył w przemyskiej kurii i została ona przyjęta (tokfm.pl, 07.08.2013).

******

Stanisław K. został przeniesiony do parafii w Iwoniczu. Nie prowadzi katechizacji w szkole. Dowiedz się więcej

0 komentarze:

Prześlij komentarz