Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Wojciech Polak o wyższości prawa watykańskiego nad polskim w sprawie danych osobowych

Wojciech Polak / Justyna Rojek / East News
Rok 2014 | Wojciech Polak (biskup gnieźnieński) mówił, że Kościół obowiązuje archiwizowanie i przetwarzanie danych zgodnie z ustawą dotyczącą ochrony danych osobowych. Ale - jak zaznaczył - przy decyzjach dotyczących apostazji [wystąpienia z Kościoła rzymskokatolickiego - red.], decyduje przede wszystkim wewnętrzna instrukcja Kościoła.

Biskup Polak wyjaśnił, że zgodnie z instrukcją Konferencji Episkopatu Polski z 2008 r., żeby odnotować akt apostazji, należy zgłosić się osobiście w obecności dwóch świadków, nie można tego dokonać listownie. (...)

W październiku 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał serię orzeczeń, których uznał, że GIODO nie może z góry umarzać postępowań w sprawie osób, które domagają się wpisu w księdze parafialnej o tym, że wystąpiły z Kościoła. GIODO powinien najpierw ocenić, czy takie osoby skutecznie wystąpiły z Kościoła - uznał sąd. (...) Wojciech Polak przyznał, że "działania sądu są niezawisłe", ale "chodzi przede wszystkim o to, żeby NSA rozpatrzył jeszcze raz te sprawy i zmienił swoje orzecznictwo" (...)

Sędzia Małgorzata Jaśkowska mówiła wtedy w uzasadnieniu, że "stosunki między związkiem wyznaniowym a państwem regulowane są na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności", ale "związki wyznaniowe podlegają przepisom prawa powszechnego". Dlatego - jak wyjaśniła sędzia - wystąpienie z Kościoła katolickiego powinno być rozpatrywane na gruncie prawa powszechnego, ponieważ dotyczy wolności sumienia i wyznania oraz danych osobowych (interia.pl, 16.01.2014).

1 komentarz: Leave Your Comments

  1. Wcale nie potrzebni są świadkowie. Wystarczy sprawę podać do sądu. Nie jesteśmy niewolnikami i mamy prawo decydować czego chcemy. Dlatego składajcie wnioski o apostazje i nie maja prawa do tego co pierniczą, Głupoty gadają bo chcą ludzi zniechęcać. Co za podłe padalce.

    OdpowiedzUsuń