Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Andrzej Dymer, szef Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie, oskarżany o gwałty przez byłych wychowanków, walczy z władzami miasta

Andrzej Dymer / fot. Łukasz Wądołowski / Agencja Gazeta
Rok 2014 | RP.pl: Oskarżany o molestowanie wychowanków duchowny odpowiada za kluczową inwestycję kurii.

Chodzi o księdza Andrzeja D. [Dymera - red.]. Kilka lat temu został on szefem kościelnego Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie.

Ta podległa kurii placówka prowadzi obecnie flagowe przedsięwzięcie szczecińskiego kościoła – budowę Domu Pomocy Społecznej w centrum miasta (...)

Kilka lat temu, po publikacji „Gazety Wyborczej", prokuratura wszczęła postępowanie, które miało wyjaśnić zarzuty molestowania seksualnego, jakie stawiali księdzu byli wychowankowie, m.in. z ośrodka dla trudnej młodzieży. D. był jego szefem w latach 90.

Dziennikarze ujawnili, że kolejni biskupi wiedzieli o zarzutach przynajmniej od kilku lat, jednak żaden z nich nie zawiadomił o sprawie prokuratury. W toku śledztwa okazało się, że większość zarzutów uległa przedawnieniu (...)

[Jeden z chłopców - red.] opowiadał, że odbył stosunek oralny z księdzem, bo był „sparaliżowany strachem". Ale prokurator uznał, że skoro nie doszło do przemocy fizycznej, przestępstwa nie było (...)

Instytut Medyczny im. Jana Pawła II jest hojnie finansowany przez instytucje publiczne. Szczecińscy radni przekazali mu ogromny, wyceniony na ok. 19 milionów złotych budynek po byłym szpitalu w centrum miasta za symboliczną kwotę 19 tysięcy złotych. Ma tu powstać Dom Pomocy Społecznej. Remont i urządzanie DPS są finansowane z datków i dotacji. Ostatnio 800 tysięcy złotych dotacji przyznał urząd marszałkowski z puli PFRON.

Inwestycja rozpoczęła się uroczyście, z udziałem arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, prezydenta miasta, parlamentarzystów i innych ważnych obywateli miasta. Ale już wkrótce wspólna inicjatywa przerodziła się w wojnę. Kościół ogłosił, że buduje DPS, ale dla osób chorych psychicznie. Miasto – że plany zakładały budowę DPS dla osób starszych (więcej/źródło: rp.pl, 09.04.2014)

2 komentarze: Leave Your Comments

  1. Pierdolona czarna zaraza!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak zwykle, złodziejstwo i matactwo. Jak nisko trzeba upaść, żeby takim złodziejom czarnym zaufać. Przecież to zwykli hochsztaplerzy i kuglarze.
    Władze które przekazały ten szpital powinny zostac postawione przed sądem i to natychmiast. Jak chcą rozdawać majatek to ze swojego niech dają. Co za banda czarnych obłudników.

    OdpowiedzUsuń