Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Henryk Hoser: Polska kultura bez wiary katolickiej to wydmuszka

bp Hoser Henryk
Henryk Hoser / PAP
Rok 2014 | Deon.pl:

[Henryk Hoser (biskup warszawski) - red.] zwrócił również uwagę, że tym co motywowało kolejne pokolenia Polaków do walki o niepodległość i co pozwoliło im przetrwać 123 lata niewoli była głoszona przez Kościół katolicki wiara.

 - Walczyli o wolność kraju, o swój język, własne szkolnictwo, o swoją kulturę która była nierozerwalnie związana ich chrześcijańską wiarą. Bez wiary polska kultura staję ‘pisanką wydmuszką’ z której już nic się nie wykluje - stwierdził kaznodzieja (deon.pl, 26.10.2014).

Przeczytaj więcej wypowiedzi Henryka Hosera

***

Komentarz redakcji:

Nawet po odjęciu "Krótkiej rozprawy między trzema osobami, Panem, Wójtem, a Plebanem" Mikołaja Reja, fraszki "O kaznodziei" Jana Kochanowskiego i "Monachomachii" biskupa Ignacego Krasickiego itp. polska kultura jest niezwykle bogata. Opinia Hosera o ubóstwie polskiej kultury pozbawionej wątków wyznaniowych jest skrajnie arogancka, zwłaszcza że jest to protekcjonalny osąd przedstawiciela kultury watykańskiej.

3 komentarze: Leave Your Comments

 1. Przeciez to Kościół uznał wszystkie rozbiory Polski za zgodne z wolą bożą, a wszystkie powstania zostały przez Watykan potępione, co ogłoszone zostało ze wszystkich ambon przez wszystkich księży we wszystkich kościołach na terenie całej byłej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

  Pan Hoser pomija fakt, ze do rozbiorow przyczynili sie katoliccy biskupi. Papież Pius VI 24 lutego 1792 skierował do Katarzyny II podziękowanie, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.

  Papież Pius VI pobłogosławił tez targowicę i wyraził życzenie: aby stworzenie konfederacji stało się początkiem niewzruszonej spokojności i szczęścia Rzeczypospolitej.

  Tadeusza Boy Żeleńskiego w 1932 roku napisał książkę o panoszącym się klerze pt. „Nasi okupanci”, pisząc w niej między innymi: Gdziekolwiek wyłoni się paląca kwestia, w której ludzie głowią się i radzą, co czynić, aby na świecie było trochę lżej i trochę jaśniej, natychmiast wysuwa się złowroga czarna ręka i rozlega się grzmiący głos: „Nie pozwolimy! Nie wolno wam nic zmieniać, nic poprawiać. Wszystko musi zostać po dawnemu, niczego tknąć nie pozwolimy z gmachu ciemnoty i ucisku. Ktokolwiek chciałby ulżyć doli człowieka na ziemi, sprzeciwia się prawu Boga, sprzeciwia się woli bożej”

  OdpowiedzUsuń
 2. Panie Hoser. Polska ma bogatą kulturę, watykańska jest niepotrzebna. Jestem dumna z naszej kultury, tylko na choinkę ta wiara jest przypisywana. Ciągle manipulujecie tym swoim ciemniactwem i tym pieprzycie naszą kulturę. Przynosicie wstyd przed całym światem. Panoszycie się wszędzie i nawet nie potraficie dostrzec potrzeb innych, poza czubkiem własnego nosa. Wasza wyimaginowana wiara jest naszej kulturze całkowicie zbędna. Wasza watykańska kultura,jest całkiem zbędna i ośmieszająca naród polski. Idzcie głosić tę ciemnotę do watykanu.

  OdpowiedzUsuń