Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Ireneusz Skubiś sugeruje, że katecheza jest ważniejsza od chemii, fizyki i matematyki

ksiądz Skubiś Ireneusz
Ireneusz Skubiś
fot. Grzegorz Skowronek/AG
Rok 2014 | Ireneusz Skubiś (ksiądz):

(...) Pewien dobry katecheta zwierzył mi się ostatnio, że jedna z jego klas prawie w całości postanowiła odejść z lekcji religii. Zostało kilku uczniów.

Dlaczego odchodzą, co takiego się dzieje. że choć wszystko jest w porządku, nauczyciel jest solidny, lekcje religii są właściwie ustawione w szkole, tak duża część młodych ludzi mówi: odchodzimy. Poruszam tę kwestię, bo jest to problem wielu szkół i wielu uczniów, a niektórzy nawet mówią o apostazji.

(...) Religia jest bardzo ważnym przedmiotem. Człowiek, który idzie przez życie, z czasem zapomni o chemii, fizyce czy matematyce, umkną mu wydarzenia i daty z historii, ale będzie szedł z bagażem swego sumienia, czasem grzechów, z jakimś niepokojem, jak znajdzie się na tamtym świecie, kiedy spotka się z Bogiem. Te pytania są pytaniami ostatecznymi i one idą z człowiekiem do ostatniej chwili jego życia. Innych pytań nie będzie (niedziela.pl, 30.09.2014).

10 komentarzy: Leave Your Comments

 1. Zgadzam się z księdzem Skubisiem, którego - notabene - bardzo szanuję i poważam.

  Na Sądzie Ostatecznym chemia, fizyka czy matematyka nie jest człowiekowi już do niczego potrzebna, tylko np. porządny Rachunek Sumienia :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obvious troll is obvious.

   Usuń
  2. Za to w życiu bardzo często się przydaje. Ale oczywiście każdy ma wybór - jedni mogą swoje życie przetrwać wegetując, dzięki nieuctwu w beztroskiej bezmyślności, oczekują z nadzieją przyjścia pana (a może pani???) i sprawiedliwego wyroku; inni będą się uczyć, korzystać z życia które mają tylko jedno i nie zawracać sobie głowy bajkami o zaświatach... Każdy z nas jest dorosły, każdy ma swój rozum - jedni go dostali od natury, inni od swojego boga. Każdy używa jak uważa.

   Usuń
 2. Jak dla mnie, to ten facet po prostu zaczadził się kadzidłem i kompletnie nie ma pojęcia o czym mówi.
  To może ludzkość w ogóle powinna porzucić wszelkie dziedziny i zdobycze nauki? Wrócimy sobie do jaskiń i będziemy się modlić całymi dniami w biernym oczekiwaniu na koniec świata...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ksiądz Ireneusz Skubiś natomiast, powinien pouczyć się i innych przedmiotów. Nie tylko religii i religii. To wypacza umysł. To tak jakby ktoś uczył się tylko jednej modlitwy panie Skubiś. Warto poszerzać swoją wiedzę, a nie tylko w kółko to samo. Banany i banany, jak w tej reklamie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja pie-dole,bliżej nam do średniowiecza jak w XXI w.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe, ze zaden "swiety" nie "wymodlil" zadnej rakiety na orbite.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, tak religia jest NIEPOTRZEBNA. Z religii nie da sie nic nauczyć. Za takie mówienie o ważnych przedmiotach ajk matematyka, fizyka czy chemia, księdza powinno sie surowo ukarać. Wiem, że 75% uczniów gimnazjum uczęszcza na etykę a apostazja była by całkiem pożądana w tym przypadku.
  Bajki o bogu dobre są dla umysłowo chorych, więc człowiek który wypowiada się o spotkaniu z bogiem, jest ciężkim przypadkiem do leczenia. To nie religia a przedmioty scisłe sa dzieciom potrzebne, więc to co głosi Skubiś jest nienormalne jak on sam. Znalazł się dewiant od szkolnictwa,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,Basiu całkowicie zgadzam się z tobą. Religia w szkołach kosztuje nas podatników 1 miliard 350 milionów zł. są ważniejsze sprawy do załatwienia niż opłacanie zabobonów."Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm,ani ateizm,ale parodia religii"ks.Józef Tischner.Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

   Usuń
 7. Skubiś,wam nie zależy na tym żeby młodzież była wykształcona i Polska wysoko rozwinięta gospodarczo a dlatego bo jeszcze żyjecie w średniowieczu i dążycie do tego żeby Polska była w Europie ostatnim bastionem katolickiej ciemnoty.Religia jest bardzo ważnym przedmiotem,jak twierdzisz chyba sobie jaja robisz a kretyni którzy cię słuchają na pewno przyznali ci racje.Jedyną parodią jest to że macie duże poparcie naszych rządzących,w imię boga rozdają za friko wam resztę majątku narodowego.Taka jest rzeczywistość.

  OdpowiedzUsuń