Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Paweł Siedlanowski: W mediach rozsiadły się 'dzieci pogardy', które poniżają Polaków

ksiądz Siedlanowski Siedlce
Paweł Siedlanowski
fot. parafiazwola.cba.pl
Rok 2014 | Paweł Siedlanowski (ksiądz z Siedlec)

(...) W fotelach telewizyjnych newsroomów, vipowskich salach drogich restauracji rozsiadła się wygodnie pogarda. Jej dzieci zapełniają internet, multiplikują się we wszelkiego rodzaju wpisach, komentarzach i blogach, ćwierkają na twitterze.

Pogarda dla wszystkiego, co polskie, katolickie, co wyrasta z jej tradycji i kultury. Pogarda dla tych, którzy nie odnaleźli się w nowej „europejskiej” rzeczywistości, nie chwytają w lot nowinek obyczajowych, słuchają Radia Maryja i modlą się na różańcu.

„Dzieci pogardy” jak ognia wystrzegają się dumy narodowej - retoryka, którą uwielbiają, to poniżanie Polaków, przekonywanie, iż muszą się wstydzić za swoją historię, że w krwioobiegach ich rodaków płynie krew barbarzyńców, szmalcowników i chronicznych antysemitów.

(...) Pogardzani, poniżani Polacy, poddawani medialnej młócce, zaczynają wierzyć, że naprawdę oni i Polska są godni pogardy. I że nie warto za nią umierać, dla niej cierpieć. Że tak naprawdę liczy się kasa. Reszta jest mało ważna. I to jest chyba jedna z największych klęsk, jaką ponieśliśmy w minionym dziesięcioleciu (opoka.org.pl za "Echo katolickie" nr 39/2014).

******

Komentarz redakcji:

Wbrew temu co utrzymuje Siedlanowski, nie ma znaku równości między tym co polskie a tym co katolickie (choć katolickiemu duchownemu może to być nie na rękę). Nie wiadomo co Siedlanowski ma na myśli mówiąc o "nowinkach obyczajowych" z Europy, bo przecież ruch na rzecz równych praw i szans kobiet ma długą tradycję, a orientacja homoseksualna istnieje równie długo jak heteroseksualna. Z kolei dostrzeganie, że oprócz bohaterskich kart historii są jeszcze karty zbrodnicze (np. mord Żydów i Żydówek w Jedwabnem), to kwestia uczciwości intelektualnej. Nie istnieje społeczeństwo krystalicznie czyste moralnie, więc nie ma powodu by udawać, że polskie takie jest.

3 komentarze: Leave Your Comments

 1. Coś się panu Siedlanowskiemu pokręciło. Dlaczego ksiądz wypowiada sie w imieniu wszystkich Polaków i Polski? Niech się wypowiada za siebie i watykan. Nowinki z Europy, jakby nie było, kosztują pieniądze, więc dlaczego je wydawać na nowinki , skoro mozna je rzucić na tacę, i żyć w średniowiecznej atmosferze, bez fotela i na klepisku. Jakoś nigdy nie przyszło mi gardzić tym co polskie, raczej tym co katolickie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kościół już zawsze był największym wrogiem postępu. A postęp ten obudził nas i pokazał prawdziwe oblicze kościoła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Victorze, zgadzam sie z Panem. Polskiemu Kosciolowi bylo i nadal jest nie na reke, ze Polacy daza do wiedzy.
   "Ciemnote" latwiej jest zastraszyc.

   Pozdrawiam

   Usuń