Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Kazimierz Ryczan: WOŚP powinna odbywać się w czasie pochodu 1 Maja

Bp Kazimierz Ryczan Kielce
Kazimierz Ryczan
fot. Paweł Małecki/AG
Rok 2001 | Kazimierz Ryczan (biskup kielecki) o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej pomocy Jurka Owsiaka:

Istnieje napięcie między tym, co święte, a tym, co świeckie.

Nie kryję, że osobiście wolałbym, aby skądinąd pożyteczna superakcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywała się w czasie pochodu 1 Maja aniżeli w czasie świąt Bożego Narodzenia, bo hasło "róbta, co chceta" nie ma nic wspólnego ze świętością Bożej Dzieciny i chrześcijaństwem ("Gazeta Wyborcza", 08.01.2001).

***

Komentarz redakcji:

Kto tworzy to napięcie między tym co kościelne a tym co świeckie? Chodzi o to, że kamieniem obrazy jest dla hierarchów każda dobroczynna aktywność pozbawiona elementu padania na kolana.

21 komentarzy: Leave Your Comments

 1. Pana Ryczana boli najbardziej niedziela, czy nie może zaprotestować w inny sposób? Oczywiście niedziela to hasło "RZUĆ NA TACĘ" i przes tę orkiestrę, panu Ryczanowi komponent finansowy z tacy pomyka.
  Jakim to trzeba być wyrafinowanym chamem, żeby obrażać Pana Owsiaka. Od lat są wspierane szpitale, rząd wydał pozwolenie ale klechom żal dupę sciska.
  Kler sam grabi co i ile może, więc te pieniadze chętnie by wziął do siebie.
  Przypominam panu Ryczanowi, że my sobie robimy co chcemy a wy czarni szatani, RÓBTA SOBIE CO CHCETA, i wara wam od Orkiestry i Pana Jurka Owsiaka. Proponowanie swoich terminów na WOŚP, jest największym chamstwem i złym świadectwem panie Ryczan.
  Za taką obrazę powinien się pan w piekle usmażyć przy małej ilości smoły, bo to wielki grzech co pan wygaduje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Odrazu lepiej się czuje, pognałem ganiać wolontariuszy jak to rano przeczytałem i dopadłem, wrzuciłem przeciw klerowi( ale rozkosz) i oczywiście dla dzieci i staruszki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak do władzy dojdą fundamentaliści religijni to nam się odechce żyć w Polsce.Ja popieram Jurka Owsiaka,a najgorsze jest to że nasi klerykalni rządzący finansują z budżetu państwa jedyną słuszną wiarę,zamiast dbać o zdrowe społeczeństwo. A co do klechy Ryczana,ręce opadają.Może się jeszcze doczekam jak rodacy powiedzą klerowi dość okradania polski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słusznie piszesz Mirku.
   Gdyby kler dostawał kasę z tej Orkiestry a Pan Owsiak lizał dupę klerowi, to by może grzecznie poprosili o inny dzień tygodnia na zbiórkę bo kasa im z niedzielnej tacy pomyka.
   Wyrafinowana czarna mafia nie potrafi nic innego jak tyklo straszyc, szczuć, manipulować i obrażać, to sa ich główne priorytety, chciwość i bezczelność to normalka.

   Usuń
 4. Właściwie jedyne co słuszne, to ten termin, można by przesunąć w ciepłe dni, bo dzisiaj to hardcor jest, wichura że ludzi mało, nawet wolontariusze pozakopywali się. Po świętach ludzie spłukani po holokauście karpi, jak też po sylwestrze. W styczniu ciężko z kasą zawsze. Ten termin to można by naprawdę na ciepłe dni zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Robert. Termin zawsze jest jaki jest, tak jest od poczatku. Kler chce ustanawiać terminy i decydować co i kiedy robić jak zwykle i o to tutaj chodzi!!!!!. Zobacz ten termin 01. maja, to stare świeto komunistyczne. Ryczan w ten sposób namawia do nie uczestniczenia w WOPŚ, bo to nie jest dla bożej dzieciny i chrześcijaństwa zbiórka, nie dla kościoła manipuluje ludźmi że to w czasie niby świętym. To chory człowiek. Dlatego ta wypowiedź jest nikczemnie bezczelna. Ciekawe jak by się czuli gdyby zaproponować im zmianę świeta bożego ciała na listopad bo czerwiec jest za gorącym miesiącem, mniej ludzi na procesję przychodzi.
  Tak więc tutaj nie chodzi o to, że zbiórka jest kiedy jest, tylko o ich haniebne podejście do pracy wielu ludzi dobrego serca o paskudne zasłanianie niby świetymi, pod płaszczykiem nienawiści do osoby Pana Owsiaka, który tak jak większość z nas ma ich święta w 4 literach. Ryczan jak zwykle mówi w imieniu ogółu tylko zapomniał, że ten ich ogół ma go gdzieś dając przykład temu, ile potrafią zebrać pieniędzy i TO ICH NAJBARDZIEJ W DUPSKA STRZYKA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chodzi mi o to że wszystkich wyzywają od komunistów bo co nie katolickie to komuniści, szczególnie tam gdzie mamy ludzi wolnych, tylko o to że naprawdę styczeń gdy ludzie spłukani i zimno to słaby termin, w takim czerwcu moim zdaniem orkiestra by zebrała więcej. Ja dzisiaj szukałem wolontariuszy, bo nie jest dziwne że w taką pogodę jest im trudno.

   Usuń
  2. Zgadzam sie z Tobą Robercie, ja też sie naszukałam, ale znalazłam i u mnie na wybrzeżu wiatr mnie też nie oszczędza.
   Chyba trochę stracą, przez pogode, ale my nie mamy wpływu na termin i szczególnie na pogodę.

   Usuń
  3. Pozdrowienia z Zabrza,życzy Mirekch.

   Usuń
  4. Mirku, również przesyłam pozdrowionka.

   Usuń
 6. Historia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapisywana jest od początku, corocznie i nieustannie, słowami NIENAWIŚCI Kościoła Katolickiego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem tu chodzi o zachowanie monopolu na dobroczynność, ewentualnie zwalczanie akcji społecznej, która nie ma swych źródeł w kościele. Biskupom zatroskanym o swoją pozycję naprawdę obojętne jest kto i jak bardzo korzysta na akcji Owsiaka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nie o to chodzi, caritas to firma co zarabia pod szyldem niesiania pomocy, chciałbym mieć taką firmę to bym był bardzo bogaty i tacy osobnicy nie są wstanie zrozumieć, że ktoś naprawdę pomaga, bo albo głupi albo kantuje, bo w ich świecie dobroć to słabość a cwaniactwo to mądrość. To jest zupełnie inna kategoria ludzi, jak chcesz sprawdzić jedź na wieś i pomagaj, wezmą ciebie za głupiego i zaczną naśmiewać, a niektórzy jak masz dużo stwierdzą żeś nie głupi tylko jakoś kantujesz ale takiego grasz. Religia katolicka to skrajny egocentryzm i to zobaczysz na wsi, taką wsobną mentalność.

   Usuń
  2. Nie rozumiem twojej wypowiedzi. Napisałam, że kościół chce zachować monopol na dobroczynność. Innymi słowy, by Caritas nie miał konkurencji. Nie zajmuję się tu jakością tej dobroczynności w wydaniu Caritasu.
   WOŚP to chyba jedyna teraz ogólnopolska inicjatywa społeczna, która nie ma nic wspólnego z kościołem i to się klerowi nie podoba. Na to też chcą monopol.

   Usuń
  3. Nie, to pozory, nie można wośp zestawiać na równi z caritasem jako walka konkurencji, bo wośp jest dobroczynne a caritas firma co zarabia na swojej działalności, firma która jest dla kleru a nie potrzebujących, różnica drastyczna jak między społecznikiem i egoistą. Tym samym egoiście trudno zrozumieć społecznika, bo on zawsze myśli o sobie, pomaganie dla niego jest głupie lub kantowanie, bo dla niego dobroć to słabość i tak masz dwie sprzeczności, gdzie ta negatywna atakuje pozytywną, bo negatywna uważa siebie za cały świat, jak patologia która atakuje ludzi kultury, gdyż kultura to obcy świat ze swoją ochroną słabszych, jak słabszy tym bardziej trzeba go wykorzystać, bo to okazaja.

   Usuń
  4. Napiszę jeszcze raz: nie porównuje WOSP do Caritasu. Mówię, że kościół nie chce żadnej konkurencji dla Caritasu, który jest nominalnie kościelną organizacją charytatywną.

   Usuń
  5. Napisze jeszcze raz tu mamy sprzeczność.
   1. Osoba kultury tworzy prawo które chroni słabszych.
   2. Mentalność bandycka atakuje słabszych, bo są łatwym łupem.
   3. Te dwie mentalności w polsce są w kolizji, kler to 2. Owsiak to 1.

   Usuń
  6. Sprzeczności nie ma tylko ty nie rozumiesz tego, co ja pisze.

   W kwestii formalnej, 'osoba kultury (cokolwiek to by miało znaczyć), nie tworzy prawa.

   Usuń
  7. Jesteś pewien, bo kto wymyślił sądy, aby ci silni nie grabili tych słabszych?
   1. To podstawa, kultura broni słabszych, w sądzie nawet sędzia potrafi prowokować, podsuwając oskarżonemu jakiś objaw słabości i jak ten się zapieni to tym większa pewność iż to patologia.
   2. Owsiak ratuje dzieci i teraz starszych, kler grabi starszych a dzieci gwałci błogosławiąc odbyty. Widzisz struktury sprzeczne?

   Usuń
  8. No właśnie robercik jesteś taki mądry, a jaki skromny;)
   Ale jaśniej sprzeczności;


   Kibol to czysty katolicyzm, bo to kult siły. Zauważ że kibole biją tych słabszych, lub jak jest mniej przeciwników. Jeden kibol nie robi zadymy, kilku kiboli robi zadymy bo czują siłę, ich recepta na świat to patologia, a kler kogo atakuje, słabszych. I tak wyją przeciwko ochronie dla dzieci, ustawie antyprzemocowej do kobiet, bo atakują słabsze kobiety i słabe dzieci, homków jest mało, mniejszości religijne jest mało, to non stop wylewają nienawiść, bo rzucają się na słabszych. Prawo które chroni ludzi obalić niech wejdzie prawo poniżające słabszych.
   KULTURA chroni słabszych.
   PATOLOGIA słabość atakuje.
   Kibol nie pójdzie do kultury, za to zachwyci go kościół non stop atakujący słabszych.
   Co do wojska ;
   Tu siła silnych chroni słabszych, jestem silny to chronię tych za moimi plecami- patryjotyzm
   Kibol- NAZIZM- gdzie mordowano chorych, kalekich, władza nad kobietom i tresura dzieci-
   No i oczywiście mniejszości, żydki, homki i wszelkie grupy słabsze, bo nazim to kult siły atakujący słabszych, upadek kultury, która chroni słabszych, czy złamanie kodeksu wojskowego, nie tykamy bezbronnych- czołgi rozjeżdzające cywilną ludność. Dlatego takie afery jak jakiś wojak wali z możdzieża do wioski w afganistanie do bezbronnych, a nie do wojska, uzbrojonych. Kler kochał Hitlera, jak Kibole kościół.
   Lub policja, ćwiczenia.
   Zastrzeliłeś babci pieska durniu, miałeś walić do bandyty, bo policja ma chronić słabszych. Kibol atakuje słabości dokładnie jak NAZIZM, czy też KLER, w obydwóch mamy kult siły, słabsi poniżeni. Dlatego kibol to uosobienie KATOLIZYZMU, i dlatego księża błogosławią i podpuszczają, a kibole zachwycone bo wreszcie można terroryzować słabszych.
   Moja Recepta, kult siły szanuje tylko siłę, więc karabinek na dachu 11 listopada i porządek ze szwabstwem, a księży za kulosy i rozerwć za pedofilie i wtenczas pedofil przestanie gwałcić słabszych.

   Usuń
 8. Ważne, petycja odnośnie pigułki antykoncepcyjnej dzień po, gdzie nasz rząd na postronku kleru, chce wbrew Unii Europejskiej by była na recepte. Czyli ktoś zgwałci najpierw recepta, gdy w Unii uchwalili że bez recepty, podpisujcie proszę...


  https://secure.avaaz.org/pl/petition/Minister_Zdrowia_Rzeczpospolitej_Polskiej_Dostep_do_antykoncepcji_awaryjnej_bez_recepty/

  OdpowiedzUsuń