Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Tadeusz Pieronek o antykoncepcji: Miłość powinna być ważniejsza od przyjemności

Pieronek Tadeusz
Tadeusz Pieronek
fot. Paweł Ulatowski/Newspix
Rok 2001 | Tadeusz Pieronek (biskup) o tym, dlaczego hierarchowie Kościoła rzymskokatolickiego są przeciwni antykoncepcji:

Sądzę, że Kościół będzie zawsze bronił natury i miłości, która powinna być dla ludzi bliskich sobie ważniejsza niż przyjemność. Miłość musi być odpowiedzialna. Przyjemność jest odpowiedzialna rzadko albo wcale.

Źródło: "Gazeta Wyborcza" nr 136, wydanie z dnia 12.06.2001, Kraj, str. 4. | Przeczytaj więcej wypowiedzi Tadeusza Pieronka

***

Komentarz redakcji:

To czy panowie biskupi sprzeciwiają się pigułkom antykoncepcyjnym czy określonym pozycjom seksualnym jest w praktyce nieistotne nawet dla katoliczek i katolików, którzy nie przeciwstawiają miłości i przyjemności. Problem zaczyna się wtedy, gdy rząd traktuje normy danego wyznania jako podstawę tworzenia prawa. 

Tak było m.in. w sprawie przerywania ciąży (zakaz w 1993 roku), takie ryzyko występuje ilekroć rząd chce oddać kobietom choć cząstkę praw reprodukcyjnych (np. tumult hierarchów związany z antykoncepcją awaryjną w 2015 r.).

16 komentarzy: Leave Your Comments

 1. Rany i znowu o seksie, jeszcze kilka takich wypowiedzi klerusia a krzyż zacznie mnie podniecać ;-)

  Ja bym tego nawet nie uznał za religie bo to są zaburzenia psychiczne, a tym samym to nie argumenty. Ludzie zaburzeni w dziedzinie seksu pouczają że jak mam to robić ....boleśnie...to jakaś wyższa szkoła jazdy sadomaso, no no biskup :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już mi Pieronek tyle radości swoim wymachiwaniem sadomasochizmem dał, tak to co twierdzi Pieronek to też jest seks tylko on tego nie widzi, że to biczum biczum, a tu czytam i naprawdę robi się niebezpiecznie.


   DZIECI NIEWIERZĄCE SĄ NA „USŁUGACH ZŁEGO” I „DIABŁA”?


   http://wolnoscodreligii.pl/wp/dzieci-niewierzace-sa-na-uslugach-zlego-i-diabla/

   Usuń
  2. Odprawiali egzorcyzmy nad 14-latką. Sprawą zajmą się sąd i prokuratura


   http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3737086,odprawiali-egzorcyzmy-nad-14latka-sprawa-zajma-sie-sad-i-prokuratura-wideo,1,id,t,sa.html?cookie=1

   Usuń
 2. Według Pieronka miłość jest ważniejsza niż przyjemność ale trzeba dodać, że przyjemność pedofila nie podlega żadnym ograniczeniom, bo przecież ten sam Pieronek powiedział kiedyś, że "Żadna siła nie powstrzyma człowieka od tego, żeby korzystać z pewnych możliwości, jakie daje człowiekowi wolna wola i do czego pchają go namiętności."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NIE
   Właśnie w tym widać zaburzenie psychicznie, miłość i przyjemność są spójne, ktoś kto rozrywa te sfery tak naprawdę w konsekwencji zaneguje miłość, bo niszczy jeden z jej elementów. Moralność katolicka jest przeciw miłości, seks daje ci bliskość, czułość, bezpieczeństwo które powoduje rozbrojenie mechanizmów obronnych, dlatego ludzie gaważą jak dzieci- mysiu pysiu itd. bo doznali bliskości, rozkoszy, spełnienia. Gdy przyjemność zastępuje obowiązek niszczona jest linia więzi emocjonalnej między ludzmi, zaczyna kwitnąć chłód emocjonalny, chęć sadomosochistycznej dominacji zastępuje bliskość. To co Pieronek propuje to zezwierzęcenie, dlatego katolicy co tych głupot posłuchali następnie są główną klientelą gabinetów seksuologicznych jak mają kasę.

   Usuń
  2. Robercie, a ja jestem za tym, żeby Pieronek znalazł sobie partnerkę, zaznał miłości i przyjemności a później komentował. To jest człowiek który czerpie tylko przyjemność z ogołacania kasy państwowej RP i parafian. Miłość biskupia nie istnieje bo bie ma takiej możliwośći. Oni mylą miłość z popędem. Dlatego, jak taka poddana osoba słucha tych przykazań, ląduje nie tylko u seksuologa, ale też w gabinecie psychiatrycznym, w najgorszej wersji, marnuje swój związek. Tak więc eksperci od modłów powinny być wykluczeni poza nawias z naszego życia normalnych nie zezwierzęciałych ludzi. Samą przyjemność może mieć tylko pwenie królik, kopulując ze swą króliczką, którą instynktownie wybiera i to jest tez jakby przejaw zwierzęcej miłości. No widzisz Robercie, ja jak zwykle też o sexie. Tak w ogóle nie rozumiem zdania Pieronka ,"Przyjemność jest odpowiedzialna rzadko albo wcale".
   Może te kadzidła sa halucynogenne?

   Usuń
  3. W systemach totalitarnych temat seksualności wypierany jest z oficjalnego życia, a sfera ta ograniczona jedynie do funkcji prokreacyjnych. Temu celowi służyła np. niemiecka instytucja Lebensbornu, której nie można ujmować w kategoriach erotycznych a jedynie reprodukcyjnych. Purytanizm obyczajowy nazizmu przejawiał się również w zakazach robienia makijażu czy farbowania włosów przez Niemki. Zakazana była aborcja, za którą groziła kara śmierci oraz wszelka antykoncepcja. W edukacji przestrzegano ściśle rozdziału płci. Nie lepiej sytuacja przedstawiała się w totalitaryzmach komunistycznych. Znany z wielu cynicznych wypowiedzi Mao Tse-tung stwierdził nawet, że: "Jest bardziej użyteczne zabijanie komarów niż kochanie się".
   Oczywiście sfery seksualnej nie można było stłumić zupełnie. Egzystowała ona, często w spaczonych formach, niejako w "podziemiu", co rodziło tak charakterystyczną także dla chrześcijaństwa obłudę obyczajową i powodowało dramatyczne następstwa w życiu jednostkowym i społecznym. Po cóż więc stworzono i utrzymywano taki stan?
   Być może najtrafniejszej oceny tego zjawiska dokonał znany z krytycznych prac z zakresu historii chrześcijaństwa Karlheinz Deschner.
   Zauważył on, że: "Im bardziej totalitarny i despotyczny reżim, tym surowsze zazwyczaj tabu seksualne. Co prawda radości nie można zohydzić całkowicie -- nie zniosłoby tego żadne społeczeństwo -- ale można ją ograniczać. Stałe postponowanie lub fałszowanie funkcji płciowych bardzo łatwo przemienia się w ukryty sadomasochizm, rodzi mniej krytycznych, przeto usłużniejszych poddanych, którymi panujący wysługują się bez zahamowań. Natomiast lud witalny, społeczeństwo bez zahamowań i kompleksów, wrażliwe na urodę życia, nie da sobą tak łatwo manipulować, trudno też wykrzesać z niego entuzjazm dla celów tyranii i spekulacji na temat życia w przyszłym świecie; pragnie ono szczęścia tu i teraz i odczuwa niewielką skłonność, by niszczyć siebie lub innych, cierpieć braki, umierać. A właśnie do takiej postawy jest wdrażany chrześcijanin. Gdyż im mniejsze są jego oczekiwania, im jest mniej wrażliwy, tym bardziej skłonny do ofiar i śmierci. Im bardziej zniewala własne ciało, tym łatwiej poddaje się zniewoleniu siebie samego" 

   Usuń
  4. Dobrze piszesz Robercie. Bo np. małe dzieci sa najlepszą masą plastyczną dla klera. Jak od małego, szczepią ciemnotę i zastraszają, grzechami, diabłami, i innymi bajerami, to wyrasta ktoś, kto nie jest w stanie samodzielnie podejmowac decyzji, zawsze się boi czy aby grzechu nie popełni. Tylko silne osobowości przerwią te więzy w wieku dojrzewania, gdzie ludzie w tym wieku samodzielnie potrafia oddzielić realia od nicości. Właśnie ten internet te NORMALNE Państwa na Świecie, to ruinuje psychike klera i stąd nie pozostaje im nic innego, jak zacząć sie bać. Zobacz Robercie, to dopiero początek wiadomości co wyprawiają, codziennie jakaś afera,
   Tak już mam Robercie, że tak sobie jak zwykle myślę. Skoro jest według klera ta doczesność, to życie po śmierci, no to Rzad powinien im zaproponować, że pieniądze za naukę religii i nie tylko, dadzą im po ich śmierci, bo obecnie Polacy mają bardziej wzniosłe cele i potrzeby. Czy to nie jest dobre posunięcie? Przecież te parę lat, mogli by zaczekać, inni też przez nich musza czekać, chociażby na ratowanie życia.

   Usuń
 3. Wpierniczanie się do wszystkiego przez kler nic nam dobrego nie wróży w tym roku są wybory do sejmu RP to zastanówmy się za kim głosować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie wiem Mirku, właśnie dowiedziałam się że tylko 70 posłów pojechało na pielgrzymkę na Jasną Górę. Nie wiadomo czy będzie na kogo głosować. To już jakaś paranoja rządowa jest, zobacz, czego potrzeba Polsce, modłów a na resztę nie ma czasu i pieniędzy, wszyscy się modlą.
   Pozdrawiam

   Petycja, która czeka na podpisy ludzi, którzy nie chcą być zniewoleni przez kler

   http://www.petycjeonline.com/petycja_ws_wieckoci_rzeczpospolitej_polskiej

   Usuń
 4. Robercie, lubisz wkleji to super. Zobacz gdzie zdobędę książki które napisał James Follet.

  Jest to trylogia I, II, III część.

  1) "Świątynia Wichrów" (Temple of the Winds)
  2) "Wicca" (Wicca)
  3) "Cichy wulkan" (The silent Vulcan)

  Tekst jest to odzwierciedleniem tego, co się dzieje w Polsce, jeśli chodzi o kk, a także przestroga do czego to wszystko może doprowadzić.

  Nie mogę zdobyć tych książek a warto by było poczytać, W bibliotekach pytałam i nigdzie u mnie nie ma, może gdzieś w sprzedaży mają? Na Allegro też nie ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robert, Przepraszam za błąd, miało być " lubisz wklejki"

   Usuń
  2. Sam tego nie czytałem nawet nie wiedziałem o istnieniu tego co powyżej, ale poszukam w internecie, może ktoś zamieścił w całości.

   Usuń
  3. Sam tego nie czytałem nawet nie wiedziałem o istnieniu tego co powyżej, ale poszukam w internecie, może ktoś zamieścił w całości.

   Usuń
 5. Ten szaman watykański zapomniał, że przyjemność nie wyklucza miłości. Zwłaszcza, że tę przyjemność partnerzy dają sobie wzajemnie (a którz to widział żeby upodmiotawiać kobietę - przecież wg KK kobieta ma tylko być inkubatorem poddanym woli mężczyzny). Poza tym czyżby szanowny szaman sugerował, że np. taki jakiś jeden z drugim, wybitny poseł prawicy, nie uprawia z żoną seksu tylko dla przyjemności (bez zapłodnienia?). Jeśli by tak było to chyba musiałby płacić za seks albo się onanizować co też przecież jest, wymyślonym dla wzbudzenia poczucia winy, grzechem. Można wręcz zwymiotować od tych idiotycznych pouczeń "wszystkowiedzących" przedstawicieli Kościoła Zbrodniczego, którego jedynym celem jest zdobywanie bogactwa, władzy i nienależnych zaszczytów. A im lud mniej wykształcony i biedny, tym bardziej niestety lgnie do tych hien kościelnych i daje się im okradać i manipulować.

  OdpowiedzUsuń
 6. https://www.youtube.com/watch?v=Dy3Ajf7EzrA

  OdpowiedzUsuń