Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Krzysztof Wętkowski: Europa Zachodnia? Z szatanem się nie dyskutuje

Bp Krzysztof Wętkowski, Gniezno
Krzysztof Wętkowski
fot. Krystian Kowalczyk
CC BY-SA 3.0
Rok 2015 | Krzysztof Wętkowski (biskup gnieźnieński):

To wiara i wartości chrześcijańskie przez stulecia stanowiły busolę wskazującą człowiekowi, jak ma postępować i jak żyć. Tożsamość chrześcijańską pielęgnowały i przekazywały dalej kolejne pokolenia. Dziś tę tożsamość chce się odrzucić.

Widać to zwłaszcza w Europie zachodniej, która na naszych oczach popełnia duchowe samobójstwo, odrzucając to wszystko, co kształtowało ją przez wieki. W to miejsce coś musi przyjść, a w pustkę przychodzi najczęściej nihilizm, zwątpienie, odrzucenie człowieka z jego prawami począwszy od prawa do życia. To obraz jaki dzisiaj widzimy - rzeczywisty i prawdziwy. I ten obraz stara się przeszczepić na nasz polski grunt.

Wskazówkę, jak temu przeciwdziałać daje wyraźnie Chrystus w dzisiejszej Ewangelii, pokazując, że z szatanem się nie dyskutuje.

Źródło: deon.pl, 01.02.2015.

***

Komentarz redakcji:

Na załączonym obrazku dobrze widać, że fundamentaliści potrafią mówić jednym głosem niezależnie od wyznawanej religii. Porównanie Europy do szatana to klasyczna figura retoryczna w ich narracji.

16 komentarzy: Leave Your Comments

 1. Z Europy Zachodniej nigdy nic dobrego do Polski nie przyszło, nawet chrzest Polski w 966 roku odbija nam się czkawką do dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam sie z biskupem. Jak się mówi samemu do siebie, oznacza to jedno, mianowicie gabinet psychiatryczny potrzebny od zaraz. Panu szatanowi już dziekujemy, rzekomemu chrystusowi też,bo Europa Zachodnia prosze pana, idzie z postępem i żaden kler nie jest w stanie straszyć tam szatanem czy grzechem i innymi wymyślonymi stworzeniami. Z szatanem faktycznie sie nie dyskutuje, co na logiczne przełożenie oznacza to nic innego, jak ma tak byc jak my chcemy a kto nie chce być posłusznym, będzie szatanem. Według biskupa postęp i nowoczesność, równość to jest szatan? Szatanem sie jest wypowiadając takie słowa, obrażając jak zwykle ludzi Europy Zachodniej.
  Sam Terlikowski na swoim profilu umieścił królika, a królik jak wiadomo symbolem seksu ostrego jest. Królik jest symbolem Pleyboya i pan Terlikowski ochoczo go prezentuje, robi Pleyboyowi lansik,widac nie boi się też waszego szatana i ostro poszedł, nie spodziewałam się tego, że tak szybko zmieni zdanie. Jak widac mości panowie, Polska nowoczesną na wzór Zachodu musi i powinna być.

  Jak zwykle prosze o podpisywanie sie dla dobra Nas Wszystkich.

  http://www.petycjeonline.com/petycja_ws_wieckoci_rzeczpospolitej_polskiej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basia coś ci się pokićkało z tym królikiem, to sprzeciw do wypowiedzi papieża Franciszka.
   Terlik i Ziemniak wyzwali papieża od idioty. Dlatego że powiedział iż katolicy to nie króliki i trzy dzieci wystacza, bo rozpłód na potęge to głupota i brak odpowiedzialności i tym samym gdy Terlik z Ziemniakiem to usłyszeli, to tak jakby ktoś im z ręki wyrwał bat, którym z lubościom chłostali polki.

   Usuń
  2. Wiem o tym Robercie, ja nie w tym sensie pisałam. Terlik najpierw sie pluł na tęczę, teraz sam wystawił króloika, nie brałam tutaj pod uwagę co on mówił na papieża. Ja tutaj nawiązywałam tylko i wyłącznie do symboli.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Basia
   No nie wiem, pomyślałem głodnemu seks na myśli, znaczy chleb, bo terlik tego królika w kontekście swoich dzieci wstawił, bo ma więcej niż papież zaleca, czyli jest głupki i nieodpowiedzialny, bo myśli tylko o rozpłodzie jak króliki, a nie o odpowiedzialności za dzieci. Terlik nie myślał o seksie jak ty grzesznico ;-)

   Usuń
  4. Właściwie gdyby terlik to przeczytał że wkleja symbole z playboya na swoje cnotliwe myśli katolickie grzesznico, to by wył profanacja na stos grzesznicę, upadłą z podszeptów szatana, na katolickich stronach grzesznice widzą playboya. No w każdym bądź razie radocha z samego rana, dzieki ;-)

   Usuń
  5. Dziękuję Robercie, że zrozumiałeś, jestem wyzwoloną kobietą, niech nawet grzesznicą, jak zwał tak zwał, swoją namietność czynię. Ja bym wokół tego królika wstawiła aureolę z tęczy.Nie interesuje mnie co by właściciel królika powiedział, napisałam jak to odbieram, oni też we wszystkim tylko zło widzą, ja mam czy Ty tak samp prawo do swoich wizji, czyż tak nie jest? Wszak ludzie, którzy nie lubią zwierząt i kwiatów, zawsze podli i nic nie warci są, tak mnie uczono od dziecka i to sie sprawdza.
   A stosu sie nie boję, twardo stąpam po ziemi, kler dla mnie nie istnieje, ja się z tego bajzlu wypisałam. Za to co robią niech się sami zastanowią, kiedy ich szatan w paszczu poniesie do bram piekła.

   Usuń
  6. Bo widzisz jeśli zwróciłaś uwagę co katolików bulwersuje najbardziej, to właśnie łączenie seksu z symbolami religijnymi, tak więc twoje króliczki dla mnie urocze dla terlika i klakierów, piana na pysku. Wiadomo że mają na tym punkcie obsesje, a im bliżej seks krzyża i ich świętości, tym bardziej pomyleni z wściekłości.

   Usuń
 3. Szatan to projekcja nienawiści, jak się w kimś widzi szatany to go nienawidzi, relatywizując że to nie ja jestem ten zły, ale ty jesteś szatan a szatana na stos. Morderca który usprawiedliwia, no zabiłem bo on szatan i tym samym mamy ten właśnie okres chrześcijańskiej nienawiści gdzie " szatan " za "szatanem" szedł na stos. Po następne to paranoja polityczna, oni przeraźliwie boją się wolności, to samo widzieliśmy w epoce komunizmu, gdzie darli się, upadły, nihilistyczny zachód, dekadencki imperialistycznej niesprawiedliwości, karły reakcji. A dlatego że dyktatura wolności panicznie się boi , nie jest w stanie narzucić swojego kagańca, bo ludzie decydują o swoim życiu, ile dzieci i jaki seks chcą uprawiać, a nie dewianci seksualni wpychający ryja do nie swoich majtek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na ich widok zbiera mnie na wymioty powinniśmy wypowiedzieć haniebny konkordat.Ja pierniczę że w XXI w. straszyć szatanem śmiechu warte. Nakazują nam że mamy być posłuszni jedynej słusznej wiary i wierni watykanowi.Z naszych podatków i nie płacąc ich skur- -yny żyją w luksusie,podziękować naszym rządzącym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale nie jest śmiechu warte, bo to jest bardzo niebezpieczne. Jak ktoś ci powie, zabij człowieka, to nie bardzo będziesz chciał, ale jak wmówi że w twoim sąsiedzie siedzi szatan i zło trzeba usunąć, to jest to wkładanie pistoletu do ręki, a miliony zgineły właśnie z powodu, widzę w tobie szatana. To jest ta właśnie.....inkwizycja.

   Usuń
  2. Robert,zgadzam się z tobą ja to napisałem delikatnie.Kler skłóca polaka z polakiem widać to na dziennym porządku a będzie jeszcze gorzej.

   Usuń
  3. Jak poczytasz egzorcystów, to dziwnym trafem wszystko co niekatolickie jest szatanem, oni tak już skrajnie nienawidzą, że innych by mordowali jako zło bo ciągle ta różnorodność. To co Stalin nazywał wrogami ludu i mordował obsesyjnie, to w wykonaniu kleru jest nazywane szatanem i za co oskarżali takie czarownice, o konszachty z diabłem, bo morderca aby mordować musi sam siebie przekonać że czyni pozytywnie, no przecież kobiety uległe są szatanowi, brama piekielna. Tym samym masz już ofiary tej obsesji jak zabili matkę w świetokszyskim, bo widzieli w niej szatana. Nienawiść jest zaraźliwa, a gdy jeszcze zabiera się barierę i wkłada szatan w człowieka, to szatana trzeba gnębić do skutku. Tu masz dosłownie inkwizycje, bez metafor.

   Usuń
  4. Co do wiary to mamy(nie wszyscy) nierówności pod sufitem,spotkałem się z osobą co pochwaliła że klechom podnieśli fundusz kościelny o 23 mil zł i tyle dobrego uczynił kler.Jeszcze nam brakuje religijnej wojny domowej a ja bym był pierwszy spalony na stosie lub skopany na śmierć, taka jest rzeczywistość.

   Usuń
  5. To samo robili z Tutsi wyzywając od szatanów, robactwa, zła wcielonego, tylko że Hutu było w większości a w polsce katole to mniejszość malejąca więc pozostaje im terroryzm.

   Usuń
  6. Właściwie to ja już miałem na grupach dyskusyjnych że jestem opętany i dlaczego ja się boję egzorcystów, tylko że ja ma zawsze odpowiednią wklejeczkę ;-)


   Czte­ro­oso­bo­wa ro­dzi­na z Lu­bli­na tra­fi­ła do szpi­ta­la psy­chia­trycz­ne­go. To sku­tek wie­lo­go­dzin­nych eg­zor­cy­zmów, które pro­wa­dzi­li na wła­sną rękę w swoim miesz­ka­niu. Modły i wy­pę­dza­nie złego prze­rwa­ła in­ter­wen­cja po­li­cji i stra­ży po­żar­nej we­zwa­nej przez za­nie­po­ko­jo­nych nie­koń­czą­cy­mi się krzy­ka­mi są­sia­dów

   http://m.fakt.pl/wydarzenia/polska,wy3qn?utm_source=motywatorki&utm_medium=rzaz&utm_campaign=Calosc

   Usuń