Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Biskup Michalik oskarża krytyków PiS o to, że są Targowicą. Tymczasem członkami Targowicy byli... biskupi przeciwni Konstytucji

Józef Michalik mówi o Targowicy - ale czy wie, że jej członkami byli jego koledzy po fachu, zbuntowani przeciw Konstytucji 3 Maja?
fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Rok 2016 | Nowiny24.pl cytują wystąpienie Józefa Michalika (arcybiskup przemyski):
Pojawiła się nowa Targowica. Oskarżają Polskę, mobilizują narody obce na forach międzynarodowych do nienawiści wobec Polaków, którzy mieli odwagę wybrać innych, a nie ich samych. Zdumiewające spojrzenie, to się już dawno nie powtarzało. To nie jest chwałą tych ludzi, że zaufanie, którym zostali przez część narodu obdarzeni, wykorzystują przeciw ojczyźnie. (...)
To bardzo ciekawe słowa, biorąc pod uwagę, że:
1) w przeszłości Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie oskarżało Polskę na forum międzynarodowym;
2) członkami Targowicy oprócz magnatów byli biskupi rzymskokatoliccy. Michalik odnosi się do konfederacji targowickiej (1792), zawiązanej przez magnatów i biskupów w porozumieniu z carycą Rosji Katarzyną II, w celu przywrócenia starego, przedkonstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej (sprzed Konstytucji 3 Maja).


Naród już jest zmęczony i czeka na to, że wreszcie nastanie program współpracy. Że każdy obywatel, obdarzony zaufaniem poseł czy senatorem będzie przestrzegał porządku prawnego. Ale porządku prawnego zgodnego z prawem moralnym.
W tłumaczeniu z watykańskiego na polski: według Michalika trzeba przestrzegać prawa Państwa polskiego, o ile zostało napisane na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Właśnie taka postawa lekceważenia prawa przez biskupów przyczyniła się do kryzysu w Polsce - zarówno w czasach Targowicy, gdy magnaci i biskupi zbuntowali się przeciwko Konstytucji 3 Maja, jak i w roku 2016.

16 komentarzy: Leave Your Comments

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Notoryczne fałszowanie historii to domena watykańskiego kościoła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ps. A z drugiej strony to ten sam facet, który twierdzi że pedofilii wśród księży winne są dzieci.

   Usuń
  2. tylko klamstwem i podstepem chca wladzy i kasy

   Usuń
  3. HISTORIA MA DATY OD NOWEJ ERY , HISTORIĘ TWORZYŁ I ZAPISYWAŁ KOŚCIÓŁ CHRZEŚCIJAŃSKI,
   CYWILIZACJA CHRZEŚCIJAŃSKA KULTURĄ GÓRUJE NAD BARBARZYŃSKĄ.KROPKA.KTO NIE WIERZY TO NAPOTKA
   JESZCZE BARBARZYŃSTWO NA SWEJ DRODZE I MOŻE BYĆ PRZYSŁOWIOWA ,,RĘKA W NOCNIKU".

   Usuń
 3. Targowica to ci, którzy sprzeciwiali się naprawie Polski, bo ta naprawa uniemożliwiałaby im łupienia państwa. Szczęsny Potocki, Branicki i spółka błagali o interwencję carycę Katarzynę, jak dzisiaj KODowcy błagają Schulza, Merkel i innych gujów. Jesteście Targowicą i nawet księdza-zdrajcy Wam nie brakuje, macie przecież Sowę i Kramera.
  Pozdrowieniem rowerowo w święto wiosny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  2. @Anonimowy27 marca 2016 20:32:
   czytanie ze zrozumieniem jednak boli...
   ale pewnie w to, że "pedofilii wśród księży winne są dzieci" łyknąłeś anonimie bez popity :D

   Usuń
  3. Anonimowy 27 marca 2016 20:32
   Ty może skończy podstawówkę co?

   Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.
   Katarzyna II zareagowała na Konstytucję, wspierając polskich przeciwników reform, magnatów (ultrakatolicki beton) i dostojników kościelnych, którzy 27 kwietnia 1792 roku zebrali się w Petersburgu (!) i ogłosili manifest unieważniający Konstytucję 3go maja oraz wzywający Rosję do zbrojnej interwencji w Polsce. W celu zatajenia faktu, że spisek zawiązano w Petersburgu manifest opatrzono datą 14 maja i ogłoszono w Targowicy na Ukrainie.

   Gdy w nocy z 18 na 19 maja wojska rosyjskie wkroczyły do Polski, stutysięcznej armii carskiej Polska mogła przeciwstawić tylko 50 tys. żołnierzy. Rzym uznał wkroczenie wojsk rosyjskich do Polski za dobra nowinę, gdyż targowica gwarantowała utrzymanie przywilejów kleru, a nawet powierzała mu cenzurowanie książek. Dlatego nuncjusz Saluzzo otrzymał papieskie polecenie nakłonienie króla, aby jak najrychlej do targowicy przystąpił.
   Pomimo dwukrotnej przewagi liczebnej najeźdźcy, w pierwszej potyczce do jakiej doszło pod Zieleńcami wojska księcia Józefa Poniatowskiego odniosły zwycięstwo. Ale jak to się mówi: "jedna jaskółka wiosny nie czyni".

   Spośród dużej grupy aresztowanych wyselekcjonowano cztery osoby, wśród nich biskupa inflanckiego Józefa Kossakowskiego, który - jak wspomina Jan Kiliński - sfajdał się przy aresztowaniu. Następnie przewieziono go z wieży prochowni do ratusza. Więźniowie przejść musieli przez szpaler uzbrojonego w kosy, piki i szable tłumu. "Biskup Kossakowski ze spuszczonymi oczami przechodził szeregi ludu."
   Na parterze ratusza odbył się sąd w towarzystwie podnieconego ludu, który zaglądał do sali przez okna. Zarzut pierwszy mówił, że oskarżeni "zupełnie i całkowicie na usługi potencji zagranicznej obcej rosyjskiej zaprzedali się", a niektórzy z nich pobierali od dworu rosyjskiego pensje. Znaleziono kwity podpisane przez biskupa Kossakowskiego, że wziął od ambasady rosyjskiej dwukrotnie pieniądze. Kolejne oskarżenie głosiło, że przystąpił do konfederacji targowickiej, trzecie, że był współtwórcą sejmu grodzieńskiego - inaczej zwanego "sejmem hańby" - ratyfikującego przez Polskę II rozbiór Polski. Po zakończeniu sejmu hańby w Grodnie, uczczono II rozbiór Polski mszą świętą o godz.9:00 i podziękowano Panu Bogu uroczystym Te Deum.

   http://sciaga.pl/tekst/81620-82-konstytucja_3_maja_targowica_wieszanie_biskupow_zdrajcow_i_insurekcja/strona/pokaz_wszystkie

   Usuń
 4. Jezusa ukrzyżowano dlatego że zagrażał rabinom,że jego nauki były sprzeczne z interesami rabinów.
  Drogą którą podążali rabini prawie 2000 lat temu,podąża teraz wielu możnych kościoła. Za nic mają człowieka i Polskę. Mamona,władza i luksus, to powody dla których zdradzają nauki Chrystusa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jezusa ukrzowanie nie ma nic wspolnego z rabinami przestancie juz te antisemickie bajki poczete przez ksiezy katolickich ,Jezus byl ukrzyzowany przez poganow Rzymskich ktorzy w tym czasie zagarneli Swieta Ziemia ukrzyzowali Jezusa i innych za wiare w jednego Boga,w tym czasie to byli wszyscy Zydzi.Jezus za to ze mial inne poglady religijne I dlatego ze mial ludzi ktorzy podarzali za nim I wierzyli w jego mysli.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kara na was czeka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Targowica to był beton ultrakatolicki, który zaatakował konstytucje, ups, jakie podobieństwo. Tak by się wydawało, a jednak brak jest podobieństwa, bo Kościuszko biskupów powiesił publicznie przed ludem za zdradę. Dlatego może jak biskup domaga się tradycji, to wrócimy do tej wspaniałej tradycji wieszania biskupów i ich popleczników za atak na konstytucje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem dlaczego polacy nie szanują tradycji, a mamy taką piękną....


   Kolejny dzień akcji rozpoczęto w nocy z 27 na 28 czerwca 1794 r. kiedy to przed pałacem prymasa postawiono szubienicę. Jej widok - mówi jedna z wersji - miała przyprawić prymasa o takie przerażenie, że umarł. Inna opowiada, że rodzina królewska w zaistniałej sytuacji postanowiła ułatwić krewnemu godną śmierć i podała mu truciznę. Lud Warszawy podsumował to wierszykiem:
   "książę prymas zwąchał linę,
   wolał proszek niż drabinę."
   Rankiem tego samego dnia w innym miejscu Warszawy, pod pałacem Brhla w którym był więziony biskup wileński Ignacy Massalski, pojawiło się pospólstwo, którego liczbę oceniano na od kilkuset osób do kilku tysięcy. Straż w obliczu napierającego tłumu dała drapaka i lud stolicy wdarł się do więzienia. Massalski się opierał więc go bito pięściami po głowie i poganiano. Że nie było pod ręką sznura powieszono go bez sądu na końskich lejcach od stojącego w pobliżu wozu. Na pierwszym sejmie rozbiorowym w 1773 roku poparł organizatorów, biskupa Ostrowskiego i biskupa Młodziejowskiego, wygłaszając wówczas płomienną mowę po której zyskał miano "czwartej potencji rozbiorowej". Targowiczanin zwalczający reformy i Konstytucję 3 maja.

   Kolejny targowiczanin i współorganizator "sejmu hańby" biskup chełmski Wojciech Skarszewski został skazany za zdradę prawomocnym wyrokiem sądu, lecz szubienicy uniknął, bo Kościuszko szantażowany przez Kościół klątwą i błagany przez dwie kochanki biskupa (wg gen. Zajączka) - zamienił zdrajcy stryczek na dożywocie.

   Usuń
 8. Następny biskup ośmieszający się zarówno gdy mówi i gdy milczy...

  OdpowiedzUsuń