Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Jan Wątroba chce listy szpitali przestrzegających prawa polskiego, a nie watykańskiego

Jan Wątroba (w środku) / fot. Piotr Deska / Agencja Gazeta

Rok 2014 | Wyborcza.pl: Do 30 lipca zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem "Ustawy o klauzuli sumienia pacjenta". Projekt popiera Rada ds. Rodziny Episkopatu. Projekt zakłada, że miałaby powstać lista szpitali, które dokonują aborcji (...)

Jak pisze na stronie KEP Jan Wątroba (biskup rzeszowski), "wielu pacjentów wprost wyraża potrzebę posiadania informacji o tym, jakie standardy moralne stosuje dana placówka medyczna. (...) Pacjent ma prawo wiedzieć, czy szpital, któremu powierza swe zdrowie i życie, hołduje zasadom moralnym odpowiadającym samemu pacjentowi. Tak jak pracownicy służby zdrowia mają prawo odmówić uczestniczenia w czynnościach sprzecznych z ich sumieniem, tak pacjenci mają prawo wyboru placówki pod kątem odpowiadających im standardów moralnych".

Pod koniec czerwca zebrano już 70 tys. podpisów, by projekt mógł trafić do Sejmu, potrzeba jeszcze 30 tys. "Nie pozwólmy, aby ludzie wierzący musieli leczyć się w placówkach, w których morduje się nienarodzone dzieci" - kończy swoje stanowisko przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP (...) (wyborcza.pl, 23.07.2014).

16 komentarzy: Leave Your Comments

 1. a co z niewierzącymi? Jakie mamy prawa? Chcę listy szpitali, w których przestrzega się praw pacjenta, a nie kleru. Powinna być osobna służba zdrowia dla ateistów i innych wyznań. Co z nami? Też mamy jakieś prawo, chcemy czuć się bezpiecznie. Mam wrażenie, ze żyje w śrdeniowieczu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo zyjemy w sredniowieczu..Jestesmy zacofani na maxa i wladze pozwalaja na ingerencje kosciols.Kosciol powinien przestac ingerowac w polityke.Mamy panstwo koacielne

   Usuń
  2. mozesz mi durniu powiedziec jakich praw nie posiadasz i z jakiego tytulu masz poczuce braku bezpieczenstwa bedac ateista?

   Usuń
  3. Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że jesteś Katolikiem. Nie obrażaj mnie. A teraz umyj raczki i marsz do kościółka się wyspowiadać, bo dzisiejsza spowiedź już jest nieważna

   Usuń
  4. ano z takiego Matole pseudokatolicki, że wszędzie nam się wp... cie do życia, chcielibyście aby wszyscy żyli w takim zakłamaniu jak wy - co wszystko co inne utopilibyście w łyżce wody z "miłości bliźniego". Łapy precz od naszych garnków, majtek, dzieci

   Usuń
 2. Spoko, będą mniejsze kolejki i mniejsze obłożenie, dla mnie super! Proponuję od razu wpisać wszystkie szpitale, bo sądze, że nikt sie nie przyzna do łamania prawa. A ciekawe co taki dewota powie jak dostanie zawału i będzie miał wybór albo szpital z listy albo śmierć...

  OdpowiedzUsuń
 3. I dobrze, beda mniejsze kolejki, ludzie podziela się ideowo to wszyscy beda zadowoleni, choc to absurd i tak.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkiemu winien rzad ze pozwoli na taka ingerencje kosciola

  OdpowiedzUsuń
 5. panie Wątroba - a pocałuj się pan w doope

  OdpowiedzUsuń
 6. W tym sęk, że według państwa i kościoła człowiek niewierzący to człowiek drugiej kategorii. Zły, zepsuty i bez żadnego systemu wartości. Uważasz, że Boga nie ma? Masz pecha!

  OdpowiedzUsuń
 7. Zakażmy aborcji, badań genetycznych! Wróćmy do prawdziwego średniowiecza i niech rodzą się chore dzieci, nie leczmy ich, pozwalajmy na utratę wzroku kobietom, którym to będzie zagrażać w ciąży a nawet i śmierć, w końcu na tym polega selekcja naturalna, niech umierają słabsze jednostki w cierpieniach i mękach i nie podawajmy surowicy przy konflikcie serologicznym! Niech wróci ład i porządek jakiego chce kościół, niech wróci stos i palenie czarownic, czemu nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W średniowieczu też przerywano ciąże (zajmowały się tym najczęściej mądre zielarki), nawet w starożytności mieli swoje metody - co prawda na raczej małą skalę, wiązały się też często z dużo większym ryzykiem, ale przerywano.

   Usuń
  2. Dodam jeszcze, że gdy rodził się niemowlak z wadami genetycznymi, uznawany był za "pomiot szatana" i bardzo często kończył na stosie, zrzucony z urwiska lub porzucony w lesie. No i z kalekami też się nie cackali, wyrzucano je na żebry.

   Usuń
 8. Nagle się okazać może że swoje szpitale będą chcieli mieć Jechowi bo będą się bali żeby im krwi czasem nie przetoczyć Muzułmanie i Buddyści też coś wymyślą itd.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak chcą szpitali watykańskich to niech je sobie zaloza

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja uważam, że to świetny pomysł, ale "prawdziwi katolicy" mogliby się mocno zdziwić, jakie by to przyniosło skutki - myślę, że większa część społeczeństwa chciałaby się leczyć właśnie w tych placówkach, w których wykonywane są wszystkie zgodne z prawem zabiegi. Fanatyków w naszym kraju jest na szczęście tylko garstka (nie biorę w ogóle pod uwagę młodzieży gimnazjalnej czy licealnej, bo większość z nich jeszcze nie wykształciła własnych poglądów, mają zbyt mało doświadczenia życiowego i w ciągu kilku lat ich poglądy mogą się diametralnie zmienić).

  OdpowiedzUsuń