Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Jerzy Z., były dyrektor Caritas w Płocku, skazany za nieprawidłowości finansowe

Rok 2014| PortalPlock.pl: Rok ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania prac społecznych - taki wyrok usłyszał ksiądz Jerzy Z., były dyrektor płockiego Caritas. Pozostali oskarżeni w związku z nieprawidłowościami w placówce zostali uniewinnieni. Wyrok jest nieprawomocny.

Zapadł wyrok w głośnym procesie duchownych i świeckich oskarżonych w związku z nieprawidłowościami finansowymi w Caritas Diecezji Płockiej, do których miało dochodzić w latach 2006-2008.

Akt oskarżenia wobec kilku osób, w tym dwóch księży - byłych szefów Caritas, płocka prokuratura skierowała w lutym ub. roku. Śledczy dopatrzyli się nieprawidłowości związanych z realizacją czterech projektów finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekty dotyczyły m.in. aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, szkoleń i kursów dla takich osób, w sumie opiewały na kwotę blisko 16 mln zł. Caritas bronił się, że część tych pieniędzy została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem.

Nieprawidłowości w rozliczaniu środków z PFRON potwierdził też audyt zlecony przez biskupa płockiego Piotra Liberę (w latach, gdy dochodziło do nieprawidłowości, ordynariuszem diecezji był abp Stanisław Wielgus) (...) Wyrok jest nieprawomocny. Jak dowiedzieliśmy się od rzeczniczki płockiej prokuratury, Iwony Śmigielskiej-Kowalskiej, prokurator złożył już zapowiedź apelacji odnośnie wyroków dla obu księży. W przypadku osób świeckich zgodził się z oceną sądu.

Z kolei rzeczniczka płockiej Kurii, Elżbieta Grzybowska, podkreśla, że Kuria nie jest stroną ani w postępowaniu karnym, ani cywilnym w związku z nieprawidłowościami w Caritas, dlatego "ewentualny wyrok w przedmiotowej sprawie nie będzie w żaden sposób dotyczył (obciążał) Diecezji Płockiej. Caritas jest samodzielną osobą prawną zaciągającą zobowiązania na własny rachunek" (portalplock.pl, 11.06.2014).

0 komentarze:

Prześlij komentarz