Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Marek Jędraszewski: Nie ma Polski bez krzyża

biskup Jędraszewski Łódź
Marek Jędraszewski
fot. Marek Zakrzewski
Rok 2014 | Niedziela.pl:

Nie ma Ojczyzny bez krzyża, podobnie jak nie ma życia ludzkiego bez krzyża – mówił podczas Mszy św. w łódzkiej archikatedrze abp Marek Jędraszewski. –

Nie można podnosić ręki na świętość, ani usuwać jej z serc, umysłów i przestrzeni publicznej, uważając ją za coś mało ważnego – podkreślił w homilii metropolita łódzki, odnosząc się do niedawnych spotów telewizyjnych (niedziela.pl, 11.11.2014).

***

Komentarz redakcji:

Są w Polsce miejsca - publiczne i prywatne - bez symboliki religijnej organizacji pana Jędraszewskiego. A ludzie którzy tam pracują lub mieszkają są nadal Polkami i Polakami. Przynależność narodowa a światopogląd to dwie różne sprawy.

11 komentarzy: Leave Your Comments

 1. Domyślam się, że Jędraszewski mówi o Polsce i Polakach, ale z samego tego cytatu można by zrozumieć, że jego zdaniem wszyscy ludzie na świecie, którzy z chrześcijaństwem (a przez to z krzyżem) nie mieli do czynienia w ogóle nie są w stanie stworzyć ojczyzny i nie mają życia. A możne po prostu nie są ludźmi. Ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze się domyślasz. Ten co nie należy do ich kierdla, nie jest człowiekiem. Jakie to smutne i żałosne. TTTYYYLLLKKKOOO katolicy są na tym świecie a reszta to nie ludzie. Pan Jędraszewski powinien odwiedzić gabinet psychiatryczny. Jak można tak manipulować ludźmi? Fobie kościółka jak widać są wielkie i dorównują zeru.
   Najlepiej jak Pan Jędraszewski weźmie się w garść i coś pożyteczniejszego powie. Od tej ciemnoty, robi mi się niedobrze. Co za pierdoły te człowiek opowiada. Krzyże są potrzebne dla zainteresowanych i w miejscach do tego przeznaczonych a z miejsc publicznych trzeba je usuwać i tyle.Pan Jędraszewski zanadto sie rozpędził i myśli, że już można, otóż nie można sługo kościelna wychodzić przed orkiestrę.

   Usuń
 2. "Nie ma Ojczyzny bez krzyża, podobnie jak nie ma życia ludzkiego bez krzyża"

  Przypomina mi to odpowiedz pewnej 22-latki, która za namowa matki i ciotki zdecydowała się na małżeństwo z pewnym wyjątkowym chamem- na pytanie dlaczego się w to pakuje odpowiedziała:"Każdy musi swój krzyż nosić".

  OdpowiedzUsuń
 3. Godlem Polski jest orzel w koronie, a krzyz jest godlem Watykanu.

  Jesli tan czlowiek twierdzi, ze krzyz jest godlem jego "ojczyzny" to dobrze wiemy gdzie lezy jego lojalnosc i jaki kraj uwarza za swoja ojczyzne :o(.

  OdpowiedzUsuń
 4. Klecho Jędraszewski,ja proponuję żeby powstała tzw.policja religijna żeby sprawdzała czy w miejscu zamieszkania wisi krzyż.A jak go niema nałożyć karę pieniężną 500 zł.Ja pierniczę,ale nam wciskają ciemnotę.!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie ma Polski bez godła i flagi narodowej, jeżeli godło Polski nie wisi w kościołach jesteście jeno krzyżakami nie Polakami.

  OdpowiedzUsuń
 6. 2 przykazanie
  "8Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. 9Nie będziesz się im kłaniał i służył. Bom ja jest Pan, Bóg twój, Bóg zawistny, który dochodzę nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, 10a czynię miłosierdzie na wiele tysięcy miłującym mię i strzegącym przykazań moich."

  OdpowiedzUsuń
 7. jak dotąd to każde życie kończyło się na krzyżu

  OdpowiedzUsuń
 8. Oto jak jego watykanska "ojczyzna" wspierala nasz kraj, nasza ojczyzne:

  Pod koniec XVIII w. papież Pius VI oficjalnie pobłogosławił targowicę (konfederacje targowicka) i potępił powstanie kościuszkowskie.

  9 czerwca 1832 papież Grzegorz XVI w encyklice "Cum primum" napisanej z inspiracji cara Mikołaja I i przy udziale posła rosyjskiego, potępił powstanie listopadowe.

  Papież Pius IX w roku 1864 potępił powstanie styczniowe.

  O obowiązku posłuszeństwa wszystkim trzem zaborcom jednocześnie,przypomniał Leon XIII biskupom polskim encykliką "Charitatis providebtaieque" z 19 marca 1894 roku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fanatycy to kler.
  On, czyli kler wymyślił diabła, cherubinki i inne tam pierdołki. Straszycie tępych ludzi czym się da i co? Mamona płynie. Można powiedzieć żyć i nie umierać. Żałośni jesteście. Krzyże do kościoła a godła do instytucji państwowych. Jesteście gorsi od mafii sycylijskiej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Powinno brzmieć, "Nie ma świątyni bez krzyża", bez dodatku ojczyzny. Ojczyznie nie są potrzebne insygnia religijne. Ojczyzna jest ŚWIECKA. Ojczyźnie są potrzebni ludzie, godło, flaga, nie gusła. Jak widać kler chciałby na raz dwa w jednym. Jak tutaj nie patrzeć, chciwość i samouwielbienie, to normalka. Wszystkie poza światyniowe krzyże należy zebrać i wywieźć je tam, gdzie ich ojczyzna.

  OdpowiedzUsuń