Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Józef Michalik: Ludzie wykształceni i nieprości są zagrożeniem

biskup Michalik Przemyśl
Józef Michalik
fot. Franciszek Mazur/AG
Rok 2013 | Pch24.pl:

Józef Michalik (biskup przemyski) zachęcał, aby nie bać się trudu, ale zachować wierność tradycji, bo „przez tysiąc lat chrześcijaństwo się utrzymało na naszej ziemi, dzięki prostemu człowiekowi”. Zaznaczył przy tym, że prostota jest niezależna od wykształcenia. - Bójcie się wykształconych, a nieprostych serc, bo to jest zagrożenie – przestrzegał (...).

 – I dzisiaj żyjemy w czasach, że próbują nam wmówić, że małżeństwo między mężczyzną i kobietą jest przestarzałe, że wierność Bożym przykazaniom, że świętowanie dnia Pańskiego jest przestarzałe. Sam zdecyduj, co jest dobre i złe. Nie! Ja mam decydować, ale tak, jak Bóg wpisał w moją naturę, ja wiem, że zła muszę unikać – wzywał kaznodzieja (pch24.pl, 25.12.2013).

***

Komentarz redakcji: 

Rzeczywiście instytucja Kościoła rzymskokatolickiego utrzymała się na naszej ziemi dzięki prostemu człowiekowi, który przez wieki był zmuszany do niewolniczej pracy i danin na rzecz biskupów. 

Michalik słusznie boi się ludzi wykształconych i nieprostych - dużo łatwiej hierarchom było wykorzystywać do swoich celów analfabetów, jak choćby kilkadziesiąt lat temu w II RP, gdy wyprowadzano ich na ulicę w obronie ojczyzny przed "bolszewizacją", bo władze Polski, tak jak władze państw w Europie Zachodniej, chciały wprowadzić do prawa możliwość rozwodu. 

Teraz, gdy polskie społeczeństwo potrafi czytać i pisać, a coraz więcej osób kończy szkoły średnie i wyższe, sterowanie "prostymi sercami" jest dla biskupów znacznie trudniejsze. Przykładem może być ich wielka kampania przeciwko równości płci, nazywanej "ideologią gender" - kampania biskupów stała się powszechnym obiektem kpin i  żartów.

***

Przeczytaj też | Józef Michalik: Katecheza powinna być obowiązkowa

31 komentarzy: Leave Your Comments

 1. Historia Kościoła zatacza koło, bo już Hozjusz zakazywał czytania biblii jako, listy ksiąg zakazanych to odwieczna praktyka a krnąbrnych "wykształciuchów" to nie tylko hierarchowie ale i PiS nie lubi.

  OdpowiedzUsuń
 2. dokładnie, biskupi się boją bo tracą swój ,,autorytet'' a i owieczki nie są tak chętne do strzyżenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. ma racje. Trzeba się bać wykształconych ludzi. A kto jest najbardziej wykształcony w zacofanym społeczeństwie? KSIĄDZ

  OdpowiedzUsuń
 4. Michalikowa prostota wprost chwyta za serce...

  OdpowiedzUsuń
 5. No cóż człowiek nieświadomy latwiejszy do manipulacji. 720 godzin Religi w calym cyklu nauczania a biologii czy fizyki 160 super kler to wymyślił a Państwo płaci z pieniędzy zwyczjnych obywateli pensje a nauczyciele przedmiotowcy tracą pracę.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Ja mam decydować, ale tak, jak Bóg wpisał w moją naturę" - to mi się kojarzy z tym okresem w historii Forda kiedy klient mógł zamówić samochód w dowolnym kolorze, pod warunkiem, że był to kolor czarny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Faktycznie, ideologia gender jest obiektem żartów i kpin.
  Bo jest głupia w swoim założeniu.
  Nigdy facet nie będzie równy kobiecie, a kobieta facetowi.

  PS. Co trzeba mieć w głowie, aby tak nienawidzić chrześcijaństwa? Aż blogi zakładać? Jeszcze gdyby tu były reklamy, ale robić to za darmo?

  Dzisiejsze lewactwo to jednak ma nasrane w bani.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oho, mamy tu jednego z tych "prostych ludzi" :)

   Usuń
  2. Mylisz wiarę w boga z instytucją kościoła. Skoro nie ma tu reklam - to co tu robisz?

   Usuń
  3. Gender nie jest glupie w swoim zalozeniu,wymaga jedynie odrobiny checi zapoznania sie z tematem.Glupia jest ignorancja.
   Ludzie otwarci na innych ludzi sa otwarci na Boga ,przeciez Bog jest w nas...Naturalnie latwiej jest calowac gipsowe stopki,podrapac sie po nosie i isc dalej.

   Usuń
  4. Wypadałoby zapoznać się z tzw gender. Ale kościół już swoje owce zapoznał. Gender jest złe i tego się trzymają. Można iść dalej i się dokształcić, poczytać źródła a nie bazować na interpretacjach. Kościół widzi co się dzieje i zamiast wyjść do ludzi nakazuje, straszy i beszta. Tylko coraz mniej ludzi się już na to nabiera. I dobrze mieć swój rozum! Marzę o świeckiej apostazji.

   Usuń
  5. Reklamy są dla prostych ludzi, dlatego nie uświadczysz tu ani jednej. Jeżeli nie odpowiada Ci to, możesz iść na inny portal. Najlepiej zainstaluj się na Frondzie. Tam będziesz wśród swoich.

   Usuń
  6. Anonimowy, my należymy do istot myślących i chrześcijaństwo jest dla nas tym samym co czarny kot na drodze. tylko kota możemy przejechać albo ocalić, a każda religia robi wodę z mózgu (co widać po Tobie). To chrześcijanie mówią o nienawiści, złu itp., to chrześcijanie mają na swoich sumieniach miliony zamordowanych ludzi. PS. Chętnie bym się podpisała ale nie wiem jak to zrobić.

   Usuń
 8. Mniejsza o pierdoły. Szóstego grudnia przywożę mikołaja. Z tej okazji poświęcam od kilku miesięcy pogadanki tęczowym rodzinom, co oczywiste, ale także tożsamości płciowej, a konkretniej transpłciowości https://www.facebook.com/photo.php?fbid=825364687487039&set=t.100000405463091

  Jeżeli macie jakiekolwiek pomysły lub materiały pedagogiczne, jak wyjaśnić dzieciom świat, w którym jedno dziecko ma jednego rodzica, inne ma dwoje lub troje rodziców, a kolejne nie ma wcale rodziców, to podeślijcie (namiary w info na moim koncie FB).
  Zostań mikołajem, przynieś dzieciom radość! https://www.facebook.com/ArkadiuszKarski/media_set?set=a.211042375585943.52844.100000405463091

  OdpowiedzUsuń
 9. Brawo Księże Biskupie... Tak trzymać, nie bać się mówić prawdę. Po komentarzach widać jaki lewacki ból dupy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, broń go wytrwale i zaciekle. Bo kto będzie wychwalał Twoje ograniczenie umysłowe, jak biskupów zabraknie? W kompleksy byś wpadł/a, a to niezdrowo.

   Usuń
  2. Dokładnie. Jakie sztampowe powiedzenie: lewactwo. Pogłęb wypowiedź. Zastanów sie co masz w worku z napisem lewactwo. Oświeć się i zastanów do czego prowadzi postępowanie kościoła. Ważny jest rozwój społeczeństwa i oby głupiej masy było jak najmniej. Od wieków można było ograniczonymi sterować, w dobie XXI wieku to już nie takie łatwe. Idąc na wybory będę jednocześnie pragnąć aby poplecznicy czarnosukienkowych z PIS-u nigdy nie wygrali.

   Usuń
 10. "prostota jest niezależna od wykształcenia" - prosty człowiek, to nie prostak, niedouczony, nieświadomy. Ale taki, który nie kombinuje, nie zaciemnia obrazu, nie wybiela się, który przyjmuje świat takim, jakim jest, nie dorabia do tego ideologii. Jeśli sięgniesz po Pismo Święte z wyd. Święty Paweł (najnowsze tłumaczenie z komentarzami) - to "prosty człowiek" przetłumaczony jest jako ten, "który jest jak dziecko" - czyli ten, który ma się uczyć i dojrzewać, aby wzrastać w prawdziwym Bogu, osoba, która jest właściwie usposobiona do przyjęcia prawdy objawionej. Droga autorko - zamiast wyciągać z kontekstu wypowiedzi, może być poznała podstawę tych wypowiedzi - Pismo Święte.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo! Też tak uważam!

   Usuń
  2. Może po każdej wypowiedzi biskupa (ów) zatrudnić tłumacza z języka "niebieskiego: na polski? Można by było uniknąć nieporozumień...

   Usuń
 11. Masz absolutną rację: prosty człowiek to taki, który nie kombinuje, nie myśli samodzielnie i przyjmuje wszystko jak mu się powie. Taki jest dobrym wyznawcą wiary. Człowiek myślący, próbujący znaleźć samodzielnie odpowiedzi na pytania nie jest dobrym wiernym i dlatego takich należy sprowadzić do gleby czyli do poziomu prostaka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lidka masz rację...to w głowie się nie mieści ,że tego "NIEBIAŃSKIEGO" trzeba aż tłumaczyć, bo jest niby taki "na wprost" a mąci jak kij w gównie i ten rozprysk sprzedaje ...Jak to się dzieje ,że sprzedaje niby wykształconym (dyplomy mgr najniżej)i oni to kupują jak czekoladki , a kupy się nie trzyma ???

   Usuń
 12. Koleś nie wykrył nic nowego. Tak twierdzili również ludzie Hitlera i Stalina wyrzynając polską inteligencję. Komuniści spieprzyli sprawę, likwidując analfabetyzm, wprowadzając elektryfikację i umożliwiając studiowanie dzieciom chłopów i ubogich robotników.
  Józef B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hm, przecież Hitler i Stalin to byli komuniści... a już w szczególności Stalin zasłużył się dla chłopów np na Ukrainie w 36...

   Usuń
  2. @ Anonimowy 23:50 Hitler był komunistą? Nie chciało się chodzić na historię, co?

   Usuń
 13. Jak patrzę na tego człowieka,to bierze mnie na wymioty.Zakłamana kanalia.

  OdpowiedzUsuń
 14. lewactwo niestety nie potrafi żyć bez zmieniania znaczenia podstawowych pojęć, bez tego nie mieliby w ogóle argumentów
  trzeba być naprawdę zindoktrynowanym do szpiku aby ze słów "Bójcie się wykształconych, a nieprostych serc, bo to jest zagrożenie" wywnioskować że "Ludzie wykształceni i nieprości są zagrożeniem ". A przecież chodziło o proste" Niech mowa Wasza będzie TAK, TAK i NIE, NIE", ech i kto tu jest ciemniakiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem do jakiej grupy zaliczyć biskupów, do wykształconych (?), czy do "nieprostych serc", bo co wypowiedź hierarchy, to natychmiast jakiś rzecznik jest potrzebny, do wytłumaczenia co biskup miał na myśli. Czy w takim razie mowę biskupów można nazwać TAK, TAK i NIE, NIE ciemniaku?

   Usuń
 15. Michalik obraża katolików a oni jeszcze się cieszą.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zatem, drodzy Państwo skoro wykształceni sa nie mile widzianymi, prpopnuje zejść do średniowiecza. Kościół i cały ten "wypas" tam obecnie przebywają. Myślę, że przy takich wypowiedziach hierarchy, nie pozostaje nic innego jak odebrać to w sensie prostackiej głupoty. Ciekawa jestem, jakiego ziela sie trzeba najarać, żeby tak debilne zarzuty ludziom wciskać. Według mojego zdania, oznacza to, że wszyscy naukowi i postępowi ludzie powinni iść do pieca, reszta kretynów niech ora na darmozjadów. Wystarczy spojrzeć na ich foty, wygladają jakby gęby wsadzili do ula.
  Mowa biskupów jest jak papier toaletowy, im większa kupa tym większe potrzeby. Ciagle im mało i mało. Może by tak zajęli się pracą a nie otumanianiem ludzi?

  OdpowiedzUsuń
 17. Ludzie nieprości i wykształceni, potrzebni od zaraz. Czym wiecej tym lepiej. Jedno mnie zastanawia, jakim to prostakiem czy imbecylem trzeba być, aby takie teksty głosić.. Ponoć biskup to wykształcony człowiek, więc marnota tej wypowiedzi mnie zastanawia. Kompletna bzdura nad bzdurami i nic więcej Panie Michalik, miano "biskup" zobowiązuje, ale pańskie wypowiedzi i machanie paluszkiem jest poniżej dna. Rzeczywiście, mamy coraz to wiecej ludzi wykształconych i świetnie, nie będą reagowac na Wasze brednie. Rzeczywiście, prosty człowiek to dobry materiał na niewolnika według biskupa. Tylko tych prostych jest coraz mniej.....Co będzie dalej z Wami jak już wszyscy się oświecą, wiadomo, pójdziecie na dno, albo do normalnej pracy, tak Wam dopomóż Bóg.

  OdpowiedzUsuń