Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.

Księża nie chcą, by Szczecin kontrolował jak traktują ludzi chorych psychicznie

Andrzej Dzięga (w środku)
i Andrzej Dymer (po prawej)
fot. Łukasz Wądołowski/AG
Rok 2015 | Wyborcza.pl:

Arcybiskup Andrzej Dzięga radzi swoim podwładnym, by nie ulegli żądaniom miasta w sprawie Domu Pomocy Społecznej, a swoje stanowisko przedstawili pisemnie. Tuż przed rozmowami "ostatniej szansy".

Biuro prasowe wojewody oraz arcybiskup szczecińsko-kamieński, ks. Andrzej Dzięga, zabrali głos w sprawie sporu gminy Szczecin z kościelnym Instytutem Medycznym im. Jana Pawła II, który na terenie dawnego szpitala miejskiego prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla osób chorych psychicznie (archidiecezja nieruchomość dostała za symboliczną kwotę 19 tys. zł). (...)

Żadna ze stron nie zamierza ustąpić.

- Prezydent Szczecina Piotr Krzystek musi się nauczyć, że prawa należy przestrzegać - mówi ks. Andrzej Dymer z Instytutu Medycznego.

- Instytut musi zrozumieć, że musimy mieć prawo sprawdzenia w jakich warunkach przebywają kierowane przez nas osoby. Wydajemy przecież pieniądze publiczne - podkreśla Krzysztof Soska (...)

Źródło: wyborcza.pl, 02.03.2015

***

Komentarz redakcji:

Oby nie okazało się, że za kilka lat pozbawiony kontroli Szczecina księżowski ośrodek DPS stanie się niesławnym bohaterem programu "Uwaga". W 2009 roku ekipa programu sfilmowała zakonnicę, która w kościelnym DPS-ie w Studzienicznej biła chorą dziewczynkę. Z kolei w 2014 roku wybuchł skandal w Zabrzu - zakonnice zostały oskarżone o przemoc fizyczną, psychiczną oraz podżeganie do gwałtów na wychowankach. 

Warto pamiętać, że ks. Dymer był oskarżony o molestowanie seksualne byłych wychowanków z ośrodka dla młodzieży - większość zarzutów przedawniła się, a prokuratura uznała, że brak zastosowania przez księdza siły podczas czynności seksualnych oznacza, że przestępstwa nie było (obejrzyj "Superwizjer" zatytułowany "Nietykalny").


32 komentarze: Leave Your Comments

 1. Wymiękam, o tym media powinny RYCZEĆ. Tylko kto ma ryczeć, kler sprytnie przez lata gnojenia mediów - Gazety Wyborczej, TVN, Krytyki Politycznej - poprzez gadzinówki własne i pisuarowe, zniszczył wiarygodność mediów u prostaków do cna. Tak, że teraz głos ma jedynie pleban w kościele i w szkole, nie wspominając, że bez klechy nie odbędzie się żadna dyskusja w mediach, na ważnie tematy, o których klechy nie mają żadnej wiedzy lub mają spaczoną przez zabobon.
  "prawa należy przestrzegać" powiedział okupant watykański, którego of course nie dotyczy prawo kraju okupowanego. Nie używał siły, żałosny wyrok klęczników, ten uj miał się opiekować tymi dzieciakami. Dziki kraj - z powodu tego Dymacza powinny odbywać się marsze, protesty pod kurią, a popaprane owce tylko dostarczają mu nowe dzieci. Maszeruja i protestują, ale przeciw edukacji seks., aby bron boże Dymacz nie zaniechał procederu, gdy dzieci będą nauczone asertywności. Sprawa jest jasna, tam dzieje się źle, jak u s.Bernadety i w ośrodku buahahaha wychowawczym tego sq... Z góry wiadomo, że kradną, to po pierwsze, chorzy dostają głodowe porcje, jeden koszmar, Irlandia sugeruje co tam się być. Wiecie, ja nie ogarniam, bo w takiej sytuacji powinna być krótka piłka - nie pozwalacie na kontrolę - to wypier.... do Watykanu. Silne, demokratyczne państwo powinno potraktować to jako wzięcie zakładników przez terrorystów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmmm. jak ktoś nie ma nic do ukrycia, nawet zaprasza. Osoby psychiczne pozostawione w szponach takiego instytutu, to przechodzi ludzkie pojęcie. Pan Krzystek powinien przeprowadzić wręcz natychmiastową, szczegółową kontrolę, skoro nie można kontrolować, oznacza to chyba dramat podopiecznych. Poza tym nareszcie ktoś się interesuje tym, co się dzieje za murami tego ośrodka, niczego dobrego bym się nie spodziewała. Na dodatek ksiądz z taką" bogatą reputacją" powinien mieć zakaz zbliżanie się do ludzi a tu jeszcze mowa o ośrodku dla ludzi psychicznie chorych, to już jestem porażona taką wiadomością. Jak można dopuścić do takiej sytuacji, żeby zboczeniec dyktował Prezydentowi Miasta takie warunki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ksiądz Dyner ma jeszcze bogatszą przeszłość. To on nadzorował luksusowych willi, SPA dla śmietanki KK. Przy tych budowach było szereg zastrzeżeń natury finansowej.

   Usuń
  2. No właśnie dlatego natychmiast powinna zostać przeprowadzona szczegółowa kontrola. To złodziejska mafia, która za pieniądze sprzedaje ludziom jakieś głupie nadzieje. Jak nie zgadzają się na kontrolę to ja sobie wyobrażam co tam się musi dziać.

   Jak zwykle z niezmienna prośbą o ochronę naszego Państwa a szczególnie naszych następnych pokoleń, proszę podpisujcie się.
   Dziękuję wszystkim za podpisy.

   http://www.petycjeonline.com/petycja_ws_wieckoci_rzeczpospolitej_polskiej

   Usuń
  3. Witam Basiu.Czarni i służalcy watykańscy znajdą tysiąc sposobów, by dalej grabić Polskę. Naszego państwa już nie ma,pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  4. Mirekch, państwo jest, tylko że kościelne, a kościelne to polskie, niestety, abo ha ha ! Bo ja nie wiem, czy śmiać się czy płakać ?

   Usuń
 3. Okaże się że chorzy torturowani i zgwałceni jak to było w Zabrzu

  https://m.youtube.com/watch?v=1cmrF2E6w24

  OdpowiedzUsuń
 4. Prezydent Krzystek sam na kolanach oddawał za symboliczne marne "srebrniki" teren wraz z obiektem po szpitalu miejskim w Szczecinie a teraz ma odpowiedź o, którą właściwie sam się doprosił: butnie wyprostowany środkowy palec purpurowego zaborcy!
  Tutejszy kler dostał od władz miasta kuriozalny prezent warty wiele milionów PLN, ale to już nieważne, są na swoim i tak im się zdaje, że są ponad prawem. Swoją drogą tylko psychicznie chory może powierzyć się "opiece" tego szemranego towarzystwa. Jedno należy im przyznać- są niezaprzeczalnymi mistrzami wyrywania majątku narodowego i publicznych pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trafiłeś w samą dziesiątkę, Tam gdzie dominuje religia,tam bieda, ciemnota, zacofanie.

   Usuń
  2. Zapomniałeś Mirku dodać jeszcze, analfabetyzm wtórny, nienawiść, rasizm i podżeganie do mordowania, tak tylko dopisuję, bo coś dzisiaj oszczędny w słowach jesteś. Pozdrawiam Mirku.

   Usuń
 5. Tak wygląda wdzięczność w wykonaniu kleru:
  http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34939,17520393,Biznes_zamiast_pokory__Krotka_pamiec_Kosciola__KOMENTARZ.html#BoxLokSznLink

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to wygląda jak się z faryzeuszami robi interesy. Niestety nie rozumiem dlaczego nikt nie wyciąga wniosków z tego, że zawsze, ale to zawsze kler każdego wyroluje. Ciekawe ilu naiwnych jeszcze chodzi po tej ziemi z zamkniętymi oczami. KK, jest to sama korupcja , złodziejstwo, pedofilstwo, cwaniactwo i te pieski latające po blogu, które tych złodziei bronią, to ciekawe jak to mam taką sytuację nazwać, bo brak mi słów na ten ciemnogród. Chyba, co głupiemu po rozumie jak go nie ma. Czytajcie Panie i Panowie i UCZCIE SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM HISTORII, wyciągajcie wnioski z kontraktów z mafią watykańską. Czarna mafia łapki wyciąga chętnie ale w zamian ofiaruje arogancję i kopniaki.

   Usuń
  2. Witam Basiu,zgadzam się z tobą ja też nie potrafię tego zrozumieć że nasi rządzący zachowują się jak chłopi pańszczyźniani, watykan nigdy nie był przyjazny do naszego kraju wystarczy poczytać historię.Jak Polak dostanie porządnie krzyżem po tym głupim łbie to wtedy zrozumie(już to kiedyś napisałem) JPII pozostawił na długo Polskę "z ręką w nocniku".Taka jest rzeczywistość,pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  3. A to już czytałeś Mirku?

   http://www.andrzejstruski.com/articles_296_Z-POLECENIA-BOGA-LIST-OTWARTY-DO-PAPIEZA-I-KAPLANOW-KATOLICKICH.html

   Usuń
  4. Basiu nie czytałem,ale dzisiaj to przeczytam,dziękuje.

   Usuń
 6. Bo nasi rządzący Mirku, zamiast rządzić, składają łapki, siedzą na klęcznikach i organizują sobie wycieczki na Jasną Górę. Przez ten owczy pęd do sławy i kasy zatracają Polskę i Polaków. Na temat Stalina II już pisałam, że gdyby nie on, to inaczej potoczyło by się nasze życie a kler siedział by na dupie w swoich kruchtach.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Co to umarli wszyscy czy na Manifie? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Robercie, ja żyję, nie ma "TOWARU" na przerób, a reszta to nie wiem, chyba też czeka. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Myślałem że po tym oszołomie katolickim coś się stało co pienił się poniżej. Ale wszystkiego dobrego ci życzę, kleru do watykanu migrującego, oszołomów katolickich w psychiatrykach, procesu powszechnego tej religii za zbrodnie przeciw ludzkości i rekompensat od katolików dla Polski i świata, księży zbrodniarzy w więzieniach współczesnych , to tak minimalnie z przyzwoitości. ;-)

   Usuń
  3. He, he, Robercie, ich niedoczekanie. Pewien bardzo inteligentny Gość napisał mi, że klerowi i owczarni coś się w dziale kapeluszy poprzestawiało, stąd maja taki problem bo od tego mają nierówności pod sufitem. Trzeba się postarać, te wszystkie życzenia koniecznie zacząć egzekwować i realizować. Miłego dnia

   Usuń
  4. @Robert
   Masz jak najbardziej rację. Ale nie jest to żaden krok naprzód, jeżeli chodzi o wykopywanie katolicyzmu z polskiego społeczeństwa. To, o czym wspominasz, czyli rozliczanie katolickich przywódców religijnych i ich popleczników ze straszliwych zbrodni z przeszłości, na pewno jest godne i sprawiedliwe, ale to jeszcze nie jest to...

   A teraz wyobraź sobie taką sytuację: Polaków nie obchodzi chodzenie do kościoła. Nie obchodzi ich również to, co mają do powiedzenia biskupi. Mają gdzieś wszelkie posty, nakazy i zakazy katolickie. Nie interesuje ich jakakolwiek teologia, jakiekolwiek rozważania biblijne. Nie interesuje ich zbytnio nawet to, czy jakiś bóg istnieje czy nie! Są oni bowiem całkowicie... OBOJĘTNI.

   Właśnie tak. To nie inne religie są problemem. Nie są nimi ani gender, ani homoseksualiści. Nawet ateizm to błahostka. To właśnie OBOJĘTNOŚĆ RELIGIJNA JEST NAJWIĘKSZYM I ABSOLUTNYM WROGIEM Kościoła Rzymsko-Katolickiego! Zresztą nie tylko niego. Kapłani wszelkich religii się jej boją. W moim odczuciu najlepszym lekarstwem na katolicką propagandę uprawianą przez tutejszych przywódców katolickich jest brak zainteresowania nią.

   Zarówno Ty, pani Basia jak i inni tutaj komentujący, robicie kawał dobrej roboty przedstawiając patologie wszelakie związane z klerykalizacją Polski. Niestety, ma to swoją cenę. Stajecie się bowiem w oczach biskupów i księży ich przeciwnikami, wrogami. Możecie mi wierzyć na słowo, z Wami (tj. przeciwnikami) sobie poradzą. Wyklną, potępią, może nawet obrażą. Ale z zobojętniałymi - już niekoniecznie. Jakiekolwiek próby nawracania i dialogu religijnego są z góry skazane na porażkę. Żadne słowo nie zadziała. ŻADNE:

   "Bóg chce, żebyś odnalazł Go w swojej duszy!". "Nie interesuje mnie to." "Ale nasz Pan przyszedł, aby nas zbawić od grzechu!". "To przekonanie istnieje tylko w pana religii. Poza nią jest nieobecne i nieistotne." "Ale naprawdę proszę, musisz przyjąć Jezusa Chrystusa jako swojego Zbawiciela, a będziesz mieć życie wieczne!". "Wie pan, jest pan przywódcą religijnym niższego szczebla, prawda? Niech więc pan przemawia do swoich wiernych. Zbawienie jest pojęciem religijnym, więc ma znaczenie tylko dla ludzi religijnych." "(Wielkie oczy i narastająca frustracja) Jak można być tak nieczułym na Pana Boga naszego? To jest absolutnie niedopuszczalne!". "W pana religii z pewnością. Ale ona mnie nie dotyczy. Dziękuję za rozmowę."

   Powyższy dialog to tylko przykład tego, jak może wyglądać relacja między księdzem a zobojętniałym. I to właśnie bezsilność w nawracaniu jest najgroźniejsza dla księży. Totalne lekceważenie tego, co jest w ich religii święte, może wprawiać w konsternację i wściekłość. Ale w żadnym wypadku nie można tego traktować w kategorii wrogości wobec religii, jej przywódców i wiernych. Jeżeli jest to tak odbierane, to jest to problem nawracającego, nie nawracanego. Zatem, nie zrozum mnie źle, Robercie. Nie jestem zwolennikiem klerykalizacji. Drażni mnie wtrącanie się episkopatu w sprawy państwa. Ale jednocześnie pozostaję OBOJĘTNY na wszystko, co z religią związane. Mam to gdzieś. Po prostu. Tak więc gorąco pozdrawiam - jak najbardziej nieobojętnie. :)

   Usuń
  5. Systemy totalitarne najlepiej się mają jak ludzie nic nie robią, obojętność to my mamy powszechną dlatego garstka fanatyków tu szaleje, bo obojętność to przyzwolenie.

   Usuń
  6. Basiu,w tym wyjątkowym dniu pragnę Ci życzyć abyś zawsze osiągała szczyt swoich marzeń,a to czego pragniesz zawsze było na wyciągnięcie twojej ręki. Życzy Mirekch z Zabrza.

   Usuń
  7. Dziękuję Tobie Mirku, ja też Tobie życzę wszystkiego co tylko najlepsze.

   Usuń
  8. Dziękuje Basiu i życzę miłego wieczoru.

   Usuń
  9. @ Anonimowy, zgadzam się z Tobą Trzeba być obojętnym na religię jak najbardziej. Ja tutaj nigdzie nie napisałam nikomu, że religia jest zła. Religia jest potrzebna, można wierzyć w co kto lubi czy chce. To jest naprawdę wybór i prawo każdego. Dlatego obojętne jest mi, kto jakie ma wierzenia lub nie. Z pełną odpowiedzialnością przyznaję, masz rację i tak powinno być. Wszystko co związane z religią niech się dzieje w wyznaczonych do tego miejscach. A tak się nie dzieje.

   Natomiast wręcz nie wolno być obojętnym na to, co wyprawiają wysłannicy tegoż boga.Nie wolno być obojętnym i milczeć,widząc jak obcy okupant rozbiera nam nasz kraj. To jest właśnie robione wszystko pod płaszczykiem tej niby religii. Postępująca manipulacja wszystkimi dziedzinami naszego życia, łącznie z wchodzeniem nawet do łóżek obywaleli, nie może i nie powinna być obojętna. W imię religii nie wolno pozwalać na bezkarność, pedofilię oraz masę innych przestępstw, których dokonują władze kościelne. Nie wolno być obojętnym na takie zachowania i traktowania nawet Prezydenta RP, jakie niedawno miało miejsce, gdzie biskup komentował decyzję Prezydenta. Czy Ty Anonimowy słyszałeś kiedykolwiek o ataku na mury kościoła, słyszałeś aby ktoś dewastował figurki czy inne kościelne zabudowania? Widzisz, nikt nie atakuje murów bo nie ma sensu, ale klechy dewastują np. tęczę, sieją nienawiść i pogardę łącznie z rasizmem. To jak? Uważasz, że trzeba być na to wszystko obojętnym? To że żyjemy już bez mała w państwie marionetkowym, gdzie zaraz rozpostrze swoje szpony kler i władza rządu nie będzie już potrzebna, to co? Trzeba być obojętnym? O nic innego nie chodzi tutaj, jak o to, że można nie uczestniczyć nie dawać ignorować i być obojętnym, ale nie przyzwalać na rozgrabianie naszego wspólnego dorobku państwowego. Dlatego trzeba walczyć o zniesienie haniebnego konkordatu,niezgodnego z Konstytucją RP i o wiele innych wręcz przestępstw KK. Na to nie wolno być obojętnym. Natomiast czy biskup, czy kto inny będzie mnie nienawidził, to właśnie jest mi obojętne. Pozdrawiam też nieobojętnie.

   Usuń

 8. Bezczelny do cna ksiądz Do cholery kiedy ta czarna zaraza przestanie w tym kraju rządzić!

  OdpowiedzUsuń
 9. @Anonimowy
  przeczytałem z uwagą Twój komentarz lecz nie popieram tezy: bądźmy obojętni. Słuszna jest odpowiedź Roberta: obojętność to przyzwolenie. A na to nie można się godzić. Czy przeszedłbyś obojętnie obok osoby, której dzieje się jawna krzywda lub niesprawiedliwość, albo obok ofiary wypadku? Kiedy banda oprychów napada, na zazwyczaj słabszego, to co odwrócisz głowę wykarzesz się obojętnością, znieczulicą? Odpowiedz sam sobie jeśli masz odrobinę honoru.

  Kościół katolicki w swej potędzę, bo niezaprzeczalnie jest instytucją majętną, obrzydliwie bogatą, mówiąc kościół mam tu na myśli nie ogół wiernych, bo tak naprawdę to oni nim są, lecz hierarchię czyli tych co czynią i mówią- biskupów. Czy wiernym potrzeba budowy kolejnych kościołów, wyszarpywania obiektów od dziesiątek lat administrowanych i konserwowanych przez lokalne społeczności? Odpowiadać nie potrzeba.
  Obzieranie budżetu państwa corocznymi wielomilionowymi dotacjami na sakralne zbytki, nikomu tak naprawdę nie potrzebne, poza nikłym gronem tych zagubionych w swej fanatycznej religijności. Miliony osób w Polsce myśli raczej jak tu przeżyć w tym odartym z humanitaryzmu państwie, jak wychować dzieci i sprawić by nie chodziły głodne.
  Kościół i władze państwowe są oderwane od rzeczywistości. Ich te problemy nie dotyczą. Mam wrażenie, że jedyną ich troską jest dogadzanie swej próżności, pomnażanie majątków kosztem nas wszystkich. Władza deprawuje tylko nieliczni zdołają się oprzeć pokusie za wyjątkiem kleru.

  Państwo nasze zachowuje się jak pijany furman. Dziś mam pieniądze więc hulam, wydaję na zbytki, cóż z tego, że zaraz ich zabraknie i jego dzieci będą głodne. Dzisiaj mam to dam lizusowi, który tego nie potrzebuje ale chce, bo jest zachłanny i wie jak głupka podejść.

  Państwo nasze jest takim właśnie głupkiem, którego watykańska mafia splątała, wbrew prawu, konkordatem. Dojenie owieczek i baranów to pikuś w porównaniu z okiełznaniem takiej dojnej krowy. To im poszło nad wyraz sprawnie i bez żadnych moralnych i uzasadnionych powodów to wykorzystują dzień po dniu.

  Kolokwialnie, rzygać mi się chce widząc jak krzewi się te polskie rozpanoszone chrzścijaństwo. Obojętność mogę okazać na utyskiwania biskupów jak to niby są w Polsce ciemiężeni i dyskryminowani. Pazerne, obłudne tłuściochy, którym nigdy nie będzie dosyć, dóbr materialnych oczywiście.

  Na codzień trzeba z tą patologią walczyć na wszelkie możliwe sposoby, a wierzcie mi trochę ich jest. Chociażby ten tu portal wyciągający te brudy i usilne próby odczłowieczania. Tak panowie biskupi to o was, jeśli czytacie, ale wątpię czy którykolwiek zrozumie tę gorycz i sprzeciw płynący w komentarzach.
  Nie bądźmy obojętni a ta karawana kiedyś stanie lub może tylko zmieni kierunek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marku,nawet jak tu się zmienią rządy i będą chcieli oddzielić państwo od kościoła to za przeproszeniem nie zgodzi się na to owczarnia katolicka.Przysłuchałem się rozmowie i delikatnie zacząłem z nimi dyskutować na temat kleru o mało by mi oczy jak by mogli wydrapały pazurami.A co do biskupów oni czytają i się śmieją z głupich polaczków(nie wszyscy)nie głosować na klerykalnych posłów bo kler z nas zrobi chłopów pańszczyźnianych z wraz rządzącymi.I masz racje nie bądźmy obojętni. Ja jestem za TR.

   Usuń
 10. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet życzy Mirekch,pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mirku, jakoś kobiety już chyba poszły spać, ale mam dla Ciebie też kwiatka, poczytaj sobie bo warto.


   http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=4158

   Usuń
  2. Dziękuje Basiu i życzę miłego dnia.

   Usuń