![]() |
| Tadeusz Pieronek fot. Paweł Ulatowski/Newspix |
Tadeusz Pieronek (biskup sosnowiecki): Byłoby bardzo dobrze gdyby nie uszczęśliwiono kościoła specyficznym pojęciem wolności, którym jest swawola.
Oczywiście rozumiemy mechanizmy wolności, rozumiemy zagrożenia, jakie płyną stąd, że ludzie, społeczeństwo nie rozumieją tej wolności i zachowują się w sposób niewłaściwy.
Ale państwo nie jest po to i rząd nie jest po to, i Parlament nie jest po to, żeby wobec nadużyć stać obojętnym albo dmuchać i podsycać ten ogień, który się w Polsce rozniecił. To jest niepoważne, to nie jest dbałość o społeczeństwo.
Jeżeli w takich przypadkach Episkopat zabiera głos i ostrzega przed tego rodzaju rzeczami, to spotyka się z zarzutem, że to jest polityka. Dziękuję bardzo. Nie widzę sensu rozmów, dokąd rząd nie przedstawi konkretnych spraw, które byłyby do omówienia w sposób poważny. Dziękuję.
[Protokół z posiedzenia Komisji Wspólnej, 22.09.1995 | źródło: Borecki Paweł, Janik Czesław (oprac.), Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski w archiwaliach z lat 1989-2010, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2011, s. 122-123.]
***
Komentarz redakcji:
Biskupi tacy cnotliwi, a społeczeństwo takie (swa)wolne... Łączymy się w bólu.


