Jeden naród, jeden Kościół, jedno sumienie

.
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Dziwisz. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Dziwisz. Pokaż wszystkie posty
Stanisław Dziwisz
fot. Bartłomiej Barczyk / AG
Rok 2015 | Kardynał Stanisław Dziwisz o zapłodnieniu in vitro:

(...) Przygotowywane przez polskie prawodawstwo projekty budzą słuszne zaniepokojenie i głęboki podział w społeczeństwie. Przypominamy: ta metoda jest niegodziwa i nie godzi się człowiekowi, a tym bardziej chrześcijanom korzystać z tego rodzaju pseudonaukowych osiągnięć. Powtarzamy również, że dzieci zrodzone dzięki tej metodzie są niewinne, a Kościół, my wszyscy otaczamy je miłością i troską.

Drodzy pielgrzymi! Prawdziwy chrześcijanin, prawdziwy uczeń Jezusa nie będzie nigdy korzystał z niegodziwych i niemoralnych praw, nawet uchwalonych w majestacie demokratycznego państwa. Prawdy i dobra nie ustala się w głosowaniu. Obowiązują one wszystkich, niezależnie od wyznania i przynależności politycznej. Te prawa nie mogą nas zmuszać do niegodziwego postępowania. (...)

Źródło: gosc.pl, 12.04.2015 | Przeczytaj więcej wypowiedzi Stanisława Dziwisza

***

Komentarz redakcji:

Znacząca większość społeczeństwa (ok. 70%) - wbrew sprzeciwom biskupów popiera prawo do zapłodnienia in vitro (prawo, a nie obowiązek - nikt nikogo do niczego nie zmusza!). 

Biskupi i księża zaś otaczają dzieci z in vitro "miłością i troską" poprzez piętnowanie ich bredniami o bruździe, chorobie psychicznej, życiu kosztem rodzeństwa (embrionów) czy rodzicach korzystających z usług płatnych zabójców.

Słowa biskupa, że ideologia watykańska, w tym sprzeciw wobec zapłodnienia in vitro, obowiązuje wszystkich niezależnie od wyznania i światopoglądu, są otwartym fundamentalizmem katolickim. 
Dziwisz kardynał
Stanisław Dziwisz
fot. Bartłomiej Barczyk / AG
Rok 2015 | Ekai.pl:

"Prawdziwy uczeń Jezusa nie będzie nigdy korzystał z niegodziwych praw, nawet uchwalonych w majestacie demokratycznego państwa” – powiedział 3 kwietnia kard. Stanisław Dziwisz podczas wielkopiątkowego Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Przy kaplicy „U Piłata”, metropolita krakowski wygłosił kazanie. Zwrócił uwagę na liczne przykłady deformowania zdrowej nauki o człowieku, o małżeństwie i o rodzinie, do których dochodzi ostatnio w Polsce. Przypomniał także, że „prawda i dobro nie podlegają głosowaniu”. (...)

Zdaniem metropolity krakowskiego, istnieją „systematyczne, zorganizowane próby deformowania w tym zakresie fundamentalnej prawdy, a nawet wprowadzania z gruntu fałszywych teorii i założeń do polskiego prawodawstwa”. (...)

Źródło: ekai.pl, 03.04.2015 | Przeczytaj więcej wypowiedzi kardynała Dziwisza

***

Komentarz redakcji:

Pomijając watykańską ideologię o zdrowej tkance narodu i spiskową teorię dziejów, optymizmem napawa fakt, że biskup wreszcie odkrył, iż nie musi robić wszystkiego, co jest legalne (antykoncepcja postkoitalna, in vitro itd.), ale niezgodne z aktualną linią Watykanu. Przekładając to na ideologię watykańską: Dziwisz wreszcie zrozumiał, że Bóg dał mu i nam wszystkim wolną wolę. Oby logiczne myślenie rozprzestrzeniło się w całym episkopacie.
kardynał Dziwisz
Stanisław Dziwisz
fot. Bartłomiej Barczyk / AG
Rok 2015 | Ekai.pl:

„Współczesne prądy kulturowe, środki przekazu, czynniki polityczne, nie służą trwałości i świętości małżeństwa i rodziny. Lekceważona jest trwałość małżeństwa, upowszechnia się antykoncepcję i „wolną miłość”, popiera się zabijanie nienarodzonych, związki homoseksualne próbuje się stawiać na równi z małżeństwami mężczyzny i kobiety” – wylicza kard. Dziwisz.

Hierarcha wyraża też stanowczy sprzeciw wobec upowszechnienia pigułki [chodzi o antykoncepcję awaryjną, nie o aborcję - red.], która „zabija poczęte dziecko”. „Z bólem myślimy o decyzji Sejmu, który przyjął Konwencję, propagującą niechrześcijańską koncepcję „gender”. Zasiadają w nim przecież przedstawiciele wierzącego w większości narodu” – zaznacza metropolita krakowski.

Źródło: ekai.pl, 18.02.2015 | Przeczytaj więcej wypowiedzi biskupa Stanisława Dziwisza

***

Komentarz redakcji:

Jeśli już pan Dziwisz chce mówić o dzieciach w kontekście antykoncepcji (pigułka "po" dostępna bez recepty), to powinien używać określenia "dzieci niepoczęte". 

Konwencja antyprzemocowa oszczędzi ludziom, a zwłaszcza kobietom, wiele bólu - ból arcybiskupa spowodowany tym, że dokument dostrzega społeczny i kulturowy wymiar płci jest chyba jednak nieco mniejszy.
Bp Stanisław Dziwisz
Rok 2015 | KAI o Stanisławie Dziwiszu (arcybiskupie krakowskim):

(...) Hierarcha odniósł się również do aktualnej niepokojącej sytuacji społecznej – wskazał na dramat rodzin wynikający z planowanych zamknięć kopalń na Śląsku czy też udostępnienia pigułki aborcyjnej „dzień po” bez recepty na skutek decyzji Komisji Europejskiej.

Stwierdził także, że coraz większym zagrożeniem dla demokracji staje się „narzucanie większości tego, co myśli mniejszość i to znikoma”. „To wszystko musicie w przyszłości wziąć na siebie!” – uwrażliwiał studentów (ekai.pl, 15.01.2015).

***

Komentarz redakcji:

Pragniemy uspokoić Dziwisza: pigułkę ANTYKONCEPCYJNĄ będą zażywać tylko kobiety, które podejmą taką decyzję. Biskupów i księży nikt nie będzie do tego zmuszał.


abp Dziwisz Kraków
Stanisław Dziwisz
fot. Bartłomiej Barczyk / AG
Rok 2014 | Stanisław Dziwisz (arcybiskup krakowski):

(...) Kościół w Polsce nie chce panować, nie chce odbierać człowiekowi wolności.

Kościół w Polsce stara się zawsze służyć, służyć Narodowi, być z nim w doli i niedoli, dzielić jego los, dzielić los córek i synów (kosciol.wiara.pl, 11.10.2014).

*** 

Komentarz redakcji: 

Z pana Dziwisza jest niezły dowcipniś. 25 lat najnowszej historii Polski dowodzi, że hierarchowie Kościoła rzymskokatolickiego chcą narzucić lub/i narzucają niekatolikom normy wyznaniowe w formie przepisów prawa państwowego w takich sprawach jak np. edukacja seksualna, antykoncepcja, aborcja, in vitro, związki partnerskie, prawo pogrzebowe i inne. 

To ograniczanie ludzkiej wolności dotyka też tych katoliczek i katolików, którzy nie chcą "po dobroci" przyjąć doktryny watykańskiej w wyżej wymienionych kwestiach (czyli np. w przypadku antykoncepcji dotyczy to znakomitej większości katolików, którzy stosują antykoncepcję wbrew stanowisku Watykanu). Temu ograniczaniu wolności przez urzędników watykańskich jest dedykowany cały blog Watykanizacja, ale szczególną uwagę w tym kontekście warto zwrócić na wypowiedź eksperta Episkopatu, księdza Longchamps de Bérier.
biskup Dziwisz Stanisław
Stanisław Dziwisz
fot. Bartłomiej Barczyk / AG
Rok 2014 | Stanisław Dziwisz (arcybiskup krakowski):

Nie damy nigdy przyzwolenia na promowanie tak zwanych związków partnerskich, które u podstaw podważają instytucję małżeństwa jako projekt ślubowanej, dozgonnej miłości i wierności.

Nie godzimy się na stosowanie niemoralnej metody poczęcia dziecka, zwanej metodą in vitro, bo płaci się za to ogromną cenę niszczenia ludzkich zarodków, a więc ludzkiego życia (gazeta.pl, 07.09.2014).


***
Jeden z komentarzy na forum Gazeta.pl na ten temat:


Stanisław Dziwisz
fot. Bartłomiej Barczyk / AG
Rok 2013 | Stanisław Dziwisz (arcybiskup krakowski):

Nie można zapominać, że kosztem poczęcia jednego życia metodą in vitro uśmierca się albo zamraża ludzkie zarodki, a każdy z nich jest ludzką istotą (wyborcza.pl, 30.05.2013).